Akbank Kobi Kredileri

Dünya üzerinde özel sektörünün ve hizmet sektörünün gelişmesi doğrultusunda izlenen politikalar sonucu günümüzde birçok özel işletme veya şirket açma girişimleri olmuştur. Devletlerin destekleri sonucu bu işletmelerin çoğu tutunmuş ve başarılı olmuştur. Buradan da Kobi ifadesi doğmuştur. KOBİ’ler kavramı daha çok göreli bir büyüklüğü ifade etmektedir. Bu kavramın ifade ettiği büyüklük; sanayileşme düzeyine, pazarın büyüklüğüne, işletmelerin çalışmalarına sürdürdükleri iş kollarına ve kullanılan üretim tekniklerine bağımlı olarak ülkeler arasında değişiklikler göstermektedir. Hatta kimi durumlarda büyüklük ölçüsü aynı ülkede bölgeler arasında ve iş kollarına göre de değişebilmektedir.

Günümüzde işletmelerin sınıflandırılması sermayelerine, pazar alanlarına, çalışanların sayısına ve hukuki yapılarına göre yapılmaktadır. Fakat KOBİ’lerde en önemli sınıflandırma çalışanların sayısına göre yapılan sınıflandırmadır. Ülkemizde 1-24 arasında çalışanı olan küçük işletmeler, 25-100 arasında çalışanı olanlar orta ölçekli işletmeler, 101 ve üstünde çalışanı olanlar büyük işletmelerdir. Şeklinde bir sınıflandırma olmuş ve devlet ya da banka destekleri buna göre düzenlenmiş ve gelişmiştir. KOBİ’ler için kredi destekleri birçok banka tarafından sağlanmaktadır. Kobi kredisi sağlayan ve kampanyalar üreten bankalardan biri de Akbank olmuştur. Akbank Kobi Kredileri, Kobi destek paketi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kobi destek paketinde KOBİ’lerin ticari faaliyetlerinde ihtiyaç duyabileceği tüm ürünler bulunmaktadır. Akbank’ın başlattığı diğer bir kampanya ise KOBİ’lerin krediye hızlı erişimlerini sağlamak için ve finansman ihtiyaçlarını hızlı gidermek için belli bir miktara kadar kredilerin ‘bir günde’ çıkması için işlevleri gerçekleştirdi.

Akbank KOBİ başlığı altında esnafa destek içinde bir kampanya başlatmıştır. Akbank Kobi Kredileri, esnafa KOBİ kart adı altında bir seçenek olarak uyarlanmıştır. Esnafın acil nakit ihtiyacını karşılamak adına KOBİ kart büyük bir kolaylık sağlamaktadır. KOBİ Kartta sadece ticari kredi kartı kullanımı değil içinde diğer ticari kartlardan farklı olarak kredi kartı limitinden bağımsız kullanıma hazır Taksitli Ticari Kredi limiti bulunmaktadır. KOBİ’ler ayrıca, KOBİ Kartları ile tüm Akbank ATM’lerinden vadesiz mevduat hesaplarına erişebilmekte, para çekme, bakiye sorma, hesap özeti görüntüleme gibi KOBİ kart ile yapabilecekleri bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

 Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Bireysel Kredileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sayfa başına git