Albaraka Türk Startup Hızlandırma Merkezi

Bankacılık sektöründe teknoloji entegrasyonu başlamasıyla tüm bankalar teknoloji üzerine yatırımlar yapmaya başladı. Teknoloji yatırımı yapan bankalar listesine son olarak Albaraka Türk katıldı. Albaraka Garaj girişim hızlandırma merkezi altında girişimcilere kendilerini gösterebilme imkanı sunuluyor.

Albaraka Türk Garaj

Başarılı iş fikirlerine sahip girişimciler Albaraka Türk tarafından sunulan bu çalışma ortamında finansal teknolojiler, ödeme teknolojileri, İslami finans girişimleri, nesnelerin interneti, blockchain, büyük veri, chatbot, sigorta teknolojileri ve yapay zeka üzerine projeler geliştiriyorlar. Albaraka Türk Garaj Startup Hızlandırma Merkezi resmi sitesi üzerinden 19 Haziran tarihinden itibaren başvurular yapılabiliyor.

Başvuruların eksiksiz ve doğru bir şekilde yapılması gerekiyor. Yanlış bilgi ile finale kalıp kazanılan tüm imkanlar ve geriye dönük finansal destekler faizi ile birlikte banka tarafından girişimciden tahsil ediliyor. Sürece katılmadan önce imzalanan katılım belgelerinde bu ve bunun gibi maddeler yer alıyor.

Değerlendirme süreci şu şekilde işliyor;

  • Başvurusu kabul edilen girişimciler 12 haftalık yoğun mentorluk ve eğitim sürecinden geçiyorlar.
  • Sonrasında prototip aşamasında olan projelerini hazırlayarak kullanılabilir hale getiriyorlar.
  • Bu süreç zarfında çalışma alanları, finansal destek, demo günler ve ağ oluşturma olanakları Albaraka Türk tarafından karşılanıyor.
  • Bu şekilde hem girişimciler finansal sıkıntılardan dolayı geliştirilemeyen teknoloji ürünlerini geliştirme fırsatları buluyor hem de Albaraka Türk bu teknolojileri bankacılık ile entegre ederek katılım bankacılığının yükselişini sağlıyor.

Uzman ekipler tarafından değerlendirilecek olan projeler süreç sonunda jüri önünde sunum yapılarak girişimcilerin onay almaya çalışmaları sağlanacak. Bu şekilde hem pazarlama hem üretim sürecini girişimcilerde toplamaya çalışan Albaraka Türk onay verdiği projeleri final aşamasında tekrar değerlendirecek.

Fintech Girişimleri

Katılım bankacılığının Türkiye’deki öncülerinden olan Albaraka Türk bankası iş modellerini finansal teknoloji ile birleştirmeyi hedefliyor. Banka yetkililerinden Melikşah Utku bu hedeflerini artık kendilerine misyon olarak varsayıp katılım bankacılığının Türkiye’deki yerini yükseltmeye çalıştıklarını belirtti. Ayrıca Albaraka Garaj kapsamında belirli bir eğitim sürecinden geçen girişimciler Fintech girişimleri kurabilmeleri için de hem projelerinde hem de finansal anlamda destek sağladıklarını belirtiyor. Süreç sonunda bankacılık sektöründe ne gibi yenilikler oluşacağı Albaraka Türk resmi sayfası üzerinden yayınlanacak.Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Telefon Faturası ve HGS Ödemesi başlıklı makalemizde Garanti Bankası, HGS ve Otomatik ödeme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git