Altın Alım Satım

Altın doğada bulunan doğal değerli metallerden biridir. Altının bulunması ve işlenmesi ile birlikte altın bir değer ölçüsü olarak kullanılmaya başlanmış ve değer saklama aracı olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise altın bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Öncelerden günümüze kadar altın belli aralıklarla değer kaybetmiş olsa da her zaman değerini korumuştur. Yatırımcılarını çok fazla zarara uğratmamıştır. Altın yatırımı ülkemizde genel olarak yastık altı yatırımlar şeklinde yapılmaktadır. Ama bu şekilde yapılan küçük çaplı yatırımlardan fazla kar yapılamamaktadır. Bunun birçok nedeni vardır. Bunlardan en önceliklisi evde tutulan altınlar açısından güvenlik problemleri oluşmasıdır.  Diğer bir etken ise kuyumcuların altını gerçek değerinden alıp satmamalarıdır. Yüksek altın dalgalanmalarının yaşandığı dönemlerde hileli satışlar yaşanabilmektedir.

Bu nedenle altın alım satım işlemlerinde kuyumcuların altını gerçek değerinden satmaması nedeni ile alım satım arasındaki fark yükselmiştir. Bu farkın yükselmesi nedeni ile de yatırım amacı ile düşük fiyattan alıp fiyat yükseldiğinde satarak kazanç elde etmeyi planlayan yatırımcılar kazanç elde etmiş olur. Altın alım satım işlemlerinde aynı zamanda kuyumcudan alınan altın, paraya çevrileceği zaman işçilik masrafı gibi fiyat düşüşlerinin meydana gelmesi alım satım işlemlerinde bir sorundur.  Bu nedenle birikim yapmak amacı ile altın alan bireyler bu yatırımları sonucunda kazanç elde etmek isterler bu sorunlar nedeni ile de bazen bu amaçlarına ulaşamazlar. Bu nedenle son zamanlarda altın yatırımı yapmak isteyen bireyler bu işlemler için farklı seçenekleri kullanmaya başlamışlardır.  Son dönemlerde yaygınlaşan yatırım aracı bankalarda altın hesabı oluşturma seçeneğidir.

Ancak bu seçenekte de yine kuyumcularla yaşanan sorunlara benzer sorunlarla karşılaşılmıştır. Bunun yanı sıra bankalar ile yaşanılan sorunlardan biriside bankaların aldıkları hesap işletim ücretleridir. Yaşanılan bu sorunlar kişileri farklı yatırım araçlarını bulmaya itmiştir. Günümüzde yaygınlaşan internetten gerçekleştirilen işlemler ile borsa ve forex piyasası yatırımcılara hem güvenli hem de kazançlı yatırım yapma imkânı sunmaktadır. Altın işlemleri borsalarda yüksek işlem hacmi ile diğer işlemlerden ayrılmış, sadece altın borsası oluşmuştur. Altın borsası üzerinden yapılan işlemler kazançlı ve güvelidir.

 

 Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Altın Hesabı başlıklı makalemizde altın hesabı, ziraat bankası ve Ziraat Bankası Altın Hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git