Altın Hesabı Açmanın Avantajları

Para değerlendirmenin pek çok farklı yöntemi bulunmaktadır. Özellikle altın ülkemizde en sevilen birikim şeklidir. Gelenekler arasında altın hediye etmenin hala devam ettiği ülkemizde altın birikimi de sevilen ve uygulanan yöntemler arasında yer alır. Bankalardan altın hesabı açmak son dönemler oldukça sık duyulan ve ilgi gören yeni bir yöntemdir. Altın buluşmaları adı altında gerçekleştirilen uygulamalarla bankalar müşterilerin ellerinde bulunan altınları almak ve bunları banka hesaplarında değerlendirmeyi teşvik ediyor.

Gram üzerinden yürütülen hesaplar aracılığıyla müşteriler ellerinde bulunan altınları bankaya götürerek altın hesabı açabiliyor. Anlık değişimlerden etkilenmeden açılan altın hesapları ile müşteriler karlı bir yatırımın ilk adımını atmış oluyorlar. Bankalardan altın hesabı açmayı düşünenler altınlarını bankada güvence altına alarak, ev veya ofiste yaşanacak risklere karşı güvence altına girmiş oluyorlar. Altın yatırım hesabı açanları altın alıp satmaktan hoşlandığı ve bu yatırım şeklini kullanmaya devam edecekleri düşünüldüğünde, bankaların bu işlemlerde işçilik maliyeti düşürmüyor olması ise en büyük avantaj olarak sayılabilir. Kuyumcuya satılmak istenen altınlarda sık karşılaşılan eski tarih yeni tarih uygulamasının da olmadığı banka altın hesapları müşteriler için pek çok farklı avantaj sunuyor. Masrafsız bankacılık hizmeti veren şubeler dışında kalanların altın hesabından işlem ücreti aldığının da unutulmaması gerekir. Türk yatırımcılar için tarihin her döneminde önemli bir yatırım aracı olarak kullanılan altın banka sektörünün gözünden kaçmayarak yeni uygulamalarla yastık altından banka şubelerine taşınmaktadır.

Altın hesabı açacak müşterilerin bu hesapta faiz işletilmediğini de bilmeleri gerekir. Bankalardan altın hesabı açmanın vadeli ve vadesi olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. En az 12 ay vade ile açılan vadeli altın hesaplarında faiz uygulaması yapılmaktadır. 1 yıl ve daha uzun süreli vadelerde altın hesabı son derece iyi getirisi olan bir uygulamadır. Çalınma riski, işçilik maliyeti ve eski tarih dezavantajlarından kurtulun ve kendi karınıza bakın. İnternet bankacılığı üzerinden de gerçekleştirilebilen altın hesabı işlemleri gün içerisinde tek seferde en fazla 3000 gram olmak üzere, en çok 6 kere işlem yapılabilmesine izin vermektedir. Kimi bankalarda altın hesabı açtırmak isteyenlerin belirlenmiş minimum tutar değerinde altın satın almaları gerekmektedir.Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Nedir? başlıklı makalemizde altın hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git