Altın Ne Olur 2017

2016 Yılının sonlarını yaşadığımız şu süreçte hem parasının değer kaybetmesinin önüne geçmek isteyenler , hem yatırım yapmak isteyenler ,hem de 2017 de ödenecek borçları olup değer kaybetmeyecek bir meta ile parasının değerini korumak istediği bu günlerde bir soru var aklımızda: Altın 2017 de Ne Olur ?

Gerek internet üzerinden gerekse diğer medyadan hemen herkes Altın piyasasını , doların durumunu, Türk Lirasının diğer para birimleri ve özellikle dolar karşısındaki durumunu takip etmekte. Ekonomi elbette arz talep ,piyasa yönü , dünya piyasaları gibi pek çok etkene bağlı olmasının yanında ,bir yanıyla siyasi açıklamalara ve hükümet politikalarına da bağlı olduğu tartışılmaz bir gerçek.2016 nın bu son günlerinde de Doların yükselmesine dur denilebilmesi için yapılan açıklama ve çalışmaların ardından pek çok çevrede bir çok vatandaş Dolar bozdurma kampanyası şekline dönüşen bu doların yükselişine dur deme kampanyasına destek olmaya başladı. Pek çok esnaf da kendi imkanları ile bu adı kesin konmamış ,ama Dolar Türk Lirası arasındaki kur farkını indirme çabalarına kendi imkanları ile destek veriyor. Alışveriş merkezleri kiralarının Türk Lirası ile yapılmasından ,daha büyük çaplı bir çok yapım ihalesinin ,hatta özelleştimenin Türk Lirası ile yapılması konuşuluyorken Altın Ne Olacak?
İşte tam da bu noktada Elinde Türk Lirası olanların , Dolar bozdurma ardından eldeki paraların ne yöne kaydırılacağı çok önemli. 2016 yılı genelinde altın ortalama yüzde 28 gibi bir karlılık oranı gösterdiği de göz önüne alınırsa, dolardan ayrılan bu yatırımın , hemen her zor durumda kağıdın önüne geçen değerli metal Altın olarak rağbet göreceğe benziyor. Dolayısıyla basit bir şekilde düz mantık yürütecek olursak şimdiden başlayarak 2017 ilk aylarından itibaren altında bir yükseliş beklenebilir.Bu en azından sokaktaki insanın kafasındaki bir tahmin ölçeğinde. Elbette sitemizde yatırım tavsiyesi yapmıyoruz, yatırım uzmanlığı kendi başına özel bir eğitim ve deneyim gerektiriyor.
Uzun lafın kısası 2017 de Altın Ne Olur ? sorusuna kesin olmamakla birlikte -en azından günümüz koşulları göz önüne alınarak- zor ticari koşullarda ve hemen her ekonomik dalgalanmada -her zaman olmasa da çoğunlukla- tercih edilen altının bir miktar daha yükseleceğini tahmin edildiğini söyleyebiliriz.Bir önceki yazımız olan İleri tarihli ödemeli kredi başlıklı makalemizde ertelemeli kredi, seneye öde kredisi ve şimdi al seneye öde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git