Altın Ne Zaman Alınır ?

Ülkemizde küçük, büyük her yatırımcının ve bireyin altına yatırım yapma isteği akıllarında altın ne zaman alınır sorusunu düşündürmekle beraber bu konu hakkında henüz kimse emin değildir.

Öncelikle altın yatırımında esas nokta sabır ve uzun vadedir. Eğer bu gün alayım 1-2 ay sonra satayım düşüncesindeyseniz kesinlikle altın sizin için iyi bir yatırım aracı değildir. Medya üzerinden baskıya sahip olan büyük yatırımcılar da bu yükseliş ve alçalışı küçük yatırımcıları düşüş anında altınlarını satmaya teşvik etmektedir.

Gördüğümüz gibi bankalar her geçen gün altın toplamaktalar unutmayın bankalar hiçbir zaman zarar edecekleri işe girmezler. Altın fiyatları yükselişe başlar o yılın maksimum seviyelerine ulaşır ve bunu mantıklı bir alışveriş olarak gören her yatırımcı değerlendirmek için elindeki altını satma eyleminde bulunmak ister. En yüksek seviyede büyük yatırımcılar ise altınlarını satarlar çok yi kar ederler. Aradan 1 ay geçer altın yavaş yavaş düşmeye başlar  düşer yılın en düşük seviyesine iner. Elinde birikmiş nakit parası olan her küçük yatırımcı altın alma ve yeniden yükselme paniğiyle altına yatırım yaparlar. Daha önceden almış olanların ve sürekli düştüğünü gözlemleyenlerin çoğu da alanların çoğu altının fiyatları yılın en düşük seviyesine geldiğinde daha fazla zarar etmeyelim mantığı ile satarlar. Bu satışlar sonucu altın fiyatları daha da düşer bu en düşük noktadayken büyük yatırımcılar tekrar altın alırlar altın fiyatları yükselmeye başlar tekrar yeni bir haber patlatırlar bu sefer derler ki altın fiyatları bu yılın en yüksek fiyatını gördü ve karlı bir satış fırsatıdır bu ve değerlendirmek isterler. Bu döngü her yıl devam eder gider.

Altının geçmişine bakacak olursak hiçbir zaman uzun vadede yatırımcısını zarar ettirmemiş. O yüzden altın üzerine yatırım yapacak küçük ve büyük her yatırımcı yükseliş ve düşüş sistematiğinden yola çıkarak zarar etmemek için uzun vadeli olmalıdır. Yıl içinde altın fiyatları düştüğünde alalım en az bir yıl elimizde bekletelim altın fiyatları maksimum olduğunda ise satalım. Amaçları büyük yatırımcılara hizmet etmek olan uzmanlara aldanmayalım.Bir önceki yazımız olan Altın Ayarı Nedir? başlıklı makalemizde altın ayarı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git