Altın Ne Zaman Düşer ?

Altına yatırım yapmak, gerek finans piyasalarında işlem yapan yatırımcılar gerekse altın tüketicisi dediğimiz banka ve kuyumculardan alım – satım yapan kişiler için geleneksel hale gelmiştir. Piyasalarda güven eksikliği meydana geldiğinde tercih edildiğinden veya kötü günler için bir köşede bekletildiği için en güvenilen yatırım aracı olarak tanımlanmaktadır.

Günümüze bakıldığında ise altın fiyatlarında meydana gelen düşüş nedeniyle birçok yatırımcı altından mümkün olduğunda uzak duruyor. Döviz ve hisse senedi gibi yükseliş gören yatırım araçlarına artan talep de altının iyiden iyiye düşmesine neden oluyor. Bu iki durum göz önüne alındığı zaman ise fiyatların değişiklik göstermesinde ilk nedenin arz ve talep olduğu açıkça görülebilir.

Yarım araçları arasında en mantıklı ve seçilen yöntemlerden birisi olan altının yatırım yamak isteyenlere düşündürdüğü ilk şey  ‘altın ne zaman düşer ?’ sorusunun olması doğal ve en gerçekçi şeydir. Altın fiyatındaki düşüş arz-talep ilişkisini tetiklemektedir.

Saxo Bank Global Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, altın konusunda yapıcı olmaya devam ettiklerini belirterek yılın başlangıç kuruyla yıl sonundaki kuru korumaya çalıştığını belirtmiştir. Altın fiyatlarını tetikleyen diğer etkenlerden birisi rezerve edilmiş ve kalan ham altın miktarının yanında petrol ekonomisi ve küresel sirkülasyon dur. Hansen, petrol ve endüstriyel metallerin belirleyici olduğu emtia fiyatlarının, son 10 yılı aşan bir sürenin en düşük seviyelerine gerilediğine işaret etti.

Yıl içerisinde dolar fiyatlarına bağlı olarak ta  ve bazı durumlarda bağımsız olarak yükseliş gösteren altın düşüş evresine girmiş ve ani yükselişin eşiğine kavuşması fazla zaman almayacaktır. Altın ne zaman ne zaman yükselir bilinmez ama bunu en iyi  bile adres FED’ dir .FED faizi artırdığı takdirde altındaki düşüş devam edecek gibi görülmekle beraber yükselişinde çok düşük bir oranda olacağı göze çarpmaktadır. Petrol oranlarında ki baskı hem doları hem de altını etkilemektedir. Son haberlere göre 25 Aralık 2015 tarihinden sonra altın üzerinde ki baskının kalkacağı ve altın fiyatlarında düşüş olacağı düşünülmektedir. Dolar ile ters bir döngüye sahip olan altın dolara göre de değerlendirilebilir ve düşüşe geçmiş durumda olduğu göz önündedir.

 

 

 Bir önceki yazımız olan Altın Ne Zaman Alınır ? başlıklı makalemizde Altın Ne Zaman Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sayfa başına git