Altın Onsu Nedir?

Günlük hayatta genel olarak duyulan bir kavram olan altın onsu merak edilen bir kavramdır. Ve bu durum Altın onsu nedir? Sorusunun sıkça sorulmasına neden olmaktadır. Ons kavramını kısaca açıklamak gerekirse ons; genellikle altın, gümüş ve platin gibi kıymetli metallerin veya elmas, yakut gibi değerli taşların kütlelerinin ölçülmesi için kullanılan ve ülkelere göre gramı farklı şekillerde standartlaştırılmış olan bir ağırlık ölçüsü birimidir. Altın onsu yaygınlaşmış bir kavramdır.

Değerli metaller ve kıymetli taşlarla alakalı olan bu kavram yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çünkü elde olan değerli malların net değerlerinin belirlenmesinde etkili olan bir kavramdır. Altın onsu nedir? Ons kıymetli metallerin ve değerli taşların değerlerini belirleyen ağırlık ölçüsü olarak tanımlanmıştır. Ons değerleri ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Ons değeri Fransa’da 30.59gr, İngiltere’de ve Amerika’da 28.349gr şeklinde standartlaştırılmıştır. Ulusal piyasalarda 1ons altın 31.10gr has altın değerindedir. Altın onsu piyasalarla alakalı olan bir kavramdır.

Altın fiyatları çok değişiklik gösteren bir yapıdadır. Uluslar arası piyasalarda yaşanan en ufak dalgalanmalar altının ons fiyatını doğrudan etkiler. Altın ons fiyatının düşmesi veya yükselmesi halinde döviz kurları ve petrol fiyatlarında da altın ons fiyatına bağlı olarak değişmeler gözlemlenmektedir. Petrol fiyatları ile altın ons fiyatı arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Petrol fiyatlarının yükselmesi altının ons fiyatını yükseltir. Altın onsu ile petrol fiyatları arasındaki bu doğrudan ilişki önemlilik arz etmektedir. Altın ons fiyatının yükselmesi de dünya borsalarında da etkilidir. Dünya borsalarının etkilenmesi de döviz kurlarında etkilidir. Petrol fiyatlarının yükselmesi altın ons fiyatlarının yükselmesine altının ons fiyatlarındaki yükselmede döviz kurlarını yükseltir. Buradan da anlaşılan piyasalardaki dengenin oldukça hassas bir yapıda olduğudur. Piyasalarda yer alan bu farklı yatırım araçları birbirleri ile yakından ilgilidir. Bu yatırım araçlarından birinde meydana gelen iyi ya da kötü büyük ya da küçük değişmeler diğer yatırım araçlarında da değişime neden olmaktadır. Bu yatırım araçlarının fiyatlarının sabit kalması mümkün değildir. Piyasa şartları gereği yatırım araçlarında olan değişimler gerekli bir durumdur.Bir önceki yazımız olan Altın Ne Zaman Yükselir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Sayfa başına git