Altın Onsu Nedir?

 

Altın onsu nedir? Nasıl hesaplanır? Ons,  altın, gümüş, platin, elmas, yakut gibi kıymetli metal ve değerli taşların kütlelerinin ölçülmesinde kullandığımız bir ağırlık birimidir. Genellikle Fransa’da 30, İngiltere ve Amerika’da 28 küsur gramla hesaplanır. Altın ise, yumuşak, parlak ve genelde sarı renklidir ama (gümüş rengini anımsatanları da vardır) sembolü AU olan kimyasal bir elementtir. Asitlere karşı dayanıklı olan ve çok çabuk işlenebilen bu alet doğada bulunmasıyla da ilk çağlardan bu yana insanoğlunun dikkatini fazlasıyla çekmiştir ve oldukça maliyeti yüksek bir elementtir. Altın ons ise, altın fiyatları yükseliş ve düşüşlerin de ons üzerinden hesaplamaların yapıldığı birimdir. Yani şöyle ki mesela uluslararası genellikle 1 ons 31gram altına eş değerdir. Örneğin altın ons Fiyat’ını 1701olarak kabul edelim ve iç piyasada ki karşılığının hesaplamasını şöyle yapalım. Dolar kuru nu da 2.92 diyelim. 1701/31.10*dolar kuru=has altın fiyatı. Yani 1701/31.10*2.92=100,81 TL has altın fiyatı oluyor.

Altın onsu nedir? Ne işe yarar? Altın fiyatları günlük olarak değişmektedir ve yatırımcılar tarafından kısa süreli alım satımlar yapılır. Bunun dışında öngörü elde edilip uzun vadeli yatırımlar yapıldığı da görülmektedir. Altın hesaplamalarımız da bize kolaylık sağlayan bir sistem vardır oda altın ons birimi, yani altının kolayca hesaplamalarını yaptığı ağırlık birimidir. Altın onsu dolar cinsinden gösterilerek, dolar bazında piyasada işlem görür ve tüm dünya da altın ons fiyatı aynıdır. Birçok yatırımcı ister Türkiye de olsun ister Dünya da altın fiyatlarını takip ederken, canlı ons takibini kullanırlar. Fakat şöyle bir garip durum var ki bir çok yatırımcı altınla içli dışlı olduğu hal de hele ki altın yatırımcısı olduğu halde ons hakkında hiçbir bilgi ve fikir sahibi değillerdir. İşte ons bu işlere yarar.

Altın onsu nedir ve fiyatları ne durumdadır? Altın onsu dediğim gibi gerek yatırımcılar da gerekse her türlü altın alım satımların da hesaplamaları kolaylaştıran bir birimdir ve yatırımcılar başta olmak üzere altın işiyle uğraşan herkes için önemlidir. Fiyatları döviz kuruna bağlı olarak değişmektedir. Normal de tüm dünyada 31,10 olarak hesap edilir fakat ülkenin döviz durumuna göre ani yükselmeler ve alçalmalar yaşanılabilir.

 

 

 Sayfa başına git