Araç Kredisi Nedir?

Araç Kredisi Nedir?

İnsanların hayatlarında sahip olacakları ve olmak istedikleri en büyük iki şey ev ve arabadır. Bu nedenle her ikisinin de yeri insan hayatı için son derece önemlidir. Fakat çoğu zaman ne evi ne de arabayı almak için toplu para bulunamaz. Bu gibi durumlarda kredi çekme yoluna gidilir. En çok çekilen kredilerden biri araç kredisidir. Araç kredisi taşıt kredisi olarak da bilinir. Taşıt kredisi çekmek için çektiğiniz kredinin bir taşıtı satın alma işleminde kullanılması gerekir. Aksi halde taşıt kredisi adı altında kredi çekmeniz söz konusu olmayacaktır. Taşıt kredisi, kredi çekilen araca göre farklı oranlarda olabilir. Fakat genel olarak tüm bankalarda aynı orandadır. Taşıt kredisi en iyi oranlar ve fırsatlar eşliğinde en iyi şekilde Garanti Bankasından alınabilir. Bu banka taşıt kredisi şartnamesi ile dikkat çekmeyi başarmıştır.

Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?

Taşıt kredisi çekmek istiyorsanız öncelikle satın alacağınız taşıtın kredi çekmeye uygun olması gerekir. Bazı eski araçlar taşıt kredisi için uygun olmadıklarından dolayı bu krediyi çekmek mümkün olmayacaktır. Bankalara başvuru sayesinde taşıt kredisi çekebilirsiniz. Bunun için kredi çekeceğiniz aracın marka ve modelini, yanı sıra fiyatını da bankaya bildirmeni gerekir. Bu bildirgeler sonucunda banka uygun görürse taşıt kredisini onaylar ve sizlere bu krediyi verir. Krediyi aldığınızda araç henüz sizin değildir, ancak borcunuzu ödediğinizde araç tamamen sizin olabilir.

Taşıt Kredisi ve İpotek

Taşıt kredisi ile araç satın aldığınızda satın aldığınız araç ipotek edilir. Bu sizin krediyi ödememe ihtimalinize karşı bankanın aldığı bir önlemdir. Eğer kredinizi öderseniz bir zaman sonra bu ipotek kalkar ve araç tamamen sizin olur. Eğer kredinizi ödemezseniz ipotek edilen araç sizlerden alınacaktır. Bu da demek oluyor ki araç borcunu ödeyene kadar bankanındır. Bu gibi durumlarda sorun yaşanmaması için borcun düzenli olarak ödenmesi gerekir. Ancak bu sayede sıkıntı yaşamaksızın araç sahibi olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda taksitlerinizi önceden ödemeniz sorunlarla karşılaşmanızı engeller. Aksi halde banka sizden alacaklı olabilir ve bunun karşılığında da çeşitli yaptırımlar uygular.Bir önceki yazımız olan Ev Kredisi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Sayfa başına git