Araç Kredisi

Kişilerin araç almak istediklerinde eğer birikmiş bir paraları yok ise tercih ettikleri yollardan ilki araç kredisi çekmek olmaktadır. Ancak kredi çekmek kolay bir yöntem olmamaktadır. Bankalar da başvuran herkese kredi verememektedir. Araç kredisi çekebilmek için ilk olarak kişilerin bankalara müracaat etmeleri ve gereken belgeleri vermeleri gerekmektedir. Bankalara verilen belgeler sonrasında, kişiler incelemeye alınmaktadır. Kişilerin çekilecek krediyi ödeyip ödeyemeyecekleri, aylık gelir durumlarına bakılmakta ve en son uzman incelemesi ile de son bulmaktadır. Bu ayrıntıların son bulmasında kredi verilmektedir.

Bankaların yanı sıra kişilerin de kredi çekecekleri bankaları iyi seçmeleri gerekmektedir. Faiz oranlarının düşük, vade zamanlarının çekilecek miktar ile orantılı olması kişilerin ödemeleri daha rahat yapacağına işaret olmaktadır. Araştırılma sonrasında hangi bankadan ne kadar çekileceği böylelikle kesinleşmektedir. Bankalarda araç kredileri 0 kilometre ve 2. El olarak ikiye ayrılmaktadır. Ancak 2. El araçlar da genel olarak 5 yaşa kadar araç kredisi bankalar tarafından verilmektedir. Araçların yaşları daha fazla ise bankalar kredi verme konusunda pek taraftar olmamaktadır. Her ikisinde da farklı durumlar meydana gelmektedir. Arabaya yapılacak kaskonun, kredi çekilecek banka üzerinden yaptırılması halinde kişiler faiz oranlarında ve dosya masrafında indirimden yararlanabilmektedirler. Kasko acentalarının zaman zaman bankalar ile yaptıkları anlaşmalar sonucunda kişilere özel faiz oranı imkânları da bazı bankalar yer almaktadır.

İlk olarak 0 kilometre araçlarda belirli özellikler yer almaktadır. Bankalar genel olarak minimum 36, maksimum 60 ay vade uygulamaktadır. Araçlar rehin alınmakta ve kredi çekilirken herhangi bir kefil istenmemektedir. Araç sıfır olduğundan aracın teslim edilecek bedeline göre %75-90 oranında kredi limiti uygulanmaktadır.

  1. el araçlarda ise durumlar biraz daha farklılık göstermektedir. 5 yaşa kadar araçlarda geçerli olup, kefil istenmektedir. Aynı sıfır kilometre araçlarda olduğu gibi maksimum vade oranı 60 ay olarak belirlenmektedir. Sıfır kilometre araçlardan bir farkı da; sıfır kilometre de aracın teslim edilecek bedelinin belirli bir oranında kredi limiti uygulanmaktaydı. Ancak 2. El araçlarda kasko bedelinin %60 ila %80 arasında kredi limiti uygulanmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin SGK Şart mı? başlıklı makalemizde Kredi, kredi çekmek ve Kredi Çekmek İçin SGK Şart mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git