Banka Hesabı Tavsiyesi

Hemen herkes iş gereği , kira ödemek  için, birikim yapmak için kredi kartı ödemeleri için velhasılı para ile ilgili ne işi varsa yolu mutlaka bankadan geçiyor. İhtiyaçlarına göre banka hesabı açtırmak isteyenler se soruyorlar “banka hesabı tavsiyesi alabilir miyim?”  Tabii hesap tavsiyesinden kasıt hesabın kulllanım alanına göre değişiyor. Kimi için “iyi hesap” ya da “kârlı hesap”  hesap işletim ücreti almayan bankaların hesapları olurken , kimileri için iyi hesap havale – eft gibi işlemlerden ücret almayan banka hesabı anlamı taşıyor.

Bir çok forumda ya da web sitesinde banka hesap tavsiyesi iel ilgili konulara rastlayabilirsiniz. Kurulum ve çalışma prensiplerine göre bankaların hemen hepsinin artı ya da eksi yönleri , tavsiye edilebilen ama uzakta durulması gereken yönleri de oluyor. Mesela amacınız yüksek gelirli vadeli hesap açıp paranızı faizde değerlendirmek ise sadece internet üzerinden yapacağınız araştırmalar size yetmemeli , bankaları bizzat dolaşıp size özel bir faiz oranı uygulama imkanını doğrudan öğrenmenizde büyük fayda var. Yine aynı şekilde hesap işletim ücreti almayan bankalar hangileri derseniz kısa bir araştırma ile bunun cevabını da sitemizden de bulabilirsiniz.

Eğer sık sık havale , eft işlemleri yapıp özellikle çalışma saatleri dışında da ödeme alıp vermekte iseniz  işte bu durumda işler biraz daha değişiyor. Burada bankaların yan hizmet tabir edebileceğimiz mobil işlem  uygulamaları denilebilecek hizmetleri sizin yardımınıza koşacaktır. Ücretsiz havale eft yapan bankalar  , özellikle bu tür hizmetleri barındırmaktadır.

Özellikle maaşla çalışanlar için işveren tarafından anlaşılan bankalar yapılan protokollere bağlı olarak maaş müşterilerinden havale ve eft masrafı almıyor ama asıl tüm müştegrilerinden hesap işletim ücreti ile havale eft ücreti almayan bankalar tabii ki çoğunluk tarafından tercih edilecektir. Zaten banka hesabı tavsiyesi arayan birinin de büyük ihtimalle ulaşmak istediği cevap bu olacaktır.

İşte bu bankalardan biri ve en çok kullanılanlardan birisi Finansbank ın sunduğu “enpara” uygulamasıdır. Banka bu uygulamayı kulanan enpara hesabı kullanan müşterilerinden havale , eft ve hesap işletim ücreti almıyor. Son zamanlarda özellikle popüler olan  bankanın uygulaması pek çok platformda özellikle kolay para alıp verme aracı olarak kullanılıyor.

Müşterilerinden havale ve eft ücreti almayan bankalarden biri ve tavsiye edilen banka ve hesap  denilince  ilk akla gelen bankalardan biri de KuveytTürk Bankası. Kuveyt Türk de müşterilerinden hesap işletim ücreti ile birlikte havale eft işlemlerinden masraf almayan bir banka durumunda.

Ücretsiz bankacılık denilince GarantiOne adını söylememek haksızlık olurdu. Garanti bankasının bu uygulaması , 18-25 yaş arası kullanıcılar için hazırlanmıştır. Bu yaş aralığı müşterileri için düşünülmüş uygulamada işlemler ücretsiz görünüyor.

Yine benzer bir uygulama CepteTeb uygulaması. TEB tarafından sıkça duyuurulan uygulama da internet üzerinden işlem yapılması durumunda eft havale masrafı alınmıyor.

Şimdilik önümüze ilk çıkan uygulama ve  banka bilgilerini paylaştık. Ama asla  banka hesap tavsiyesi olarak   değerlendirmeyiniz. Herkesin kendisine göre özel imkanları ve fırsatları olabileceği gibi çalışma tarzı ve istediği hizmete göre mutlaka kendisi için daha kârlı başka uygulamalar da olabileceğinin farkındayız. Siz siz olun sadece söz ile tavsiyelerle yetinmek yerine , banka hesabını aktif kullananlarla doğrudan görüşü tavsiye alınmasında fayda olacaktır.Bir önceki yazımız olan İşbankası İnternet Bankacılığı Şifre Öğrenme başlıklı makalemizde İnternet Bankacılığı Şifresi ve İnternet Bankacılığı Şifresi Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git