Banka Kredi Sicili Sorgulama

Kredi ihtiyacınız için bankalara veya finans kuruluşlarına başvurduğunuzda bu başvurunuz çeşitli standartlara göre değerlendirilir. Kredi geçmişiniz burada en temel kriterdir. Daha önce bir kredi kartı veya kredi kullandıysanız, borçlarınızı ödeme sıklığınız gibi etkenler bankanın sizi tekrar değerlendirmesini sağlayacak, kredi başvurunuzu olumlu ya da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu bakımdan kredi almadan önce mutlaka banka kredi sicili sorgulama işlemi yaptırmanız gerekir.

Bankalar kredi verirken öncelikli olarak kredi notunuza bakarlar. Kredi notu, ulusal bir veritabanında kayıtlıdır. Kredi kullanımınız, maddi durumunuz, çalışma durumunuz gibi birçok etken kredi durumunu belirler ve belli bir kredi notuna sahip olmayan kişilere hiçbir kuruluş kredi sağlamayacaktır.

Ancak bu durumda banka kredi siciliyle kredi notunun aynı şey olmadığını belirtmek gerekiyor. Kredi notunuz olumlu ölçülerde olsa da eğer siciliniz kötüyse kredi başvurularınızın olumsuz sonuçlanması mümkündür. Bu bakımdan kredi başvurusu yapmadan önce sicilinizi kontrol etmeniz ve olumsuz bir durum söz konusu ise tekrar yapılandırmak için hizmet aldığınız bankadan talepte bulunmanız gerekir.

Banka Kredi Sicili Nedir?

Kredi notu ulusal bir veritabanı sistemidir ve kredi başvurusu yapan kişi bu veritabanındaki nota göre değerlendirilir. Ancak bankaların kendi kayıtları da bulunmaktadır. Bir bankadan daha önce kredi aldıysanız veya kredi kartı, vadeli mevduat hesabı gibi hizmetlerden yararlandıysanız bankanın veritabanında sizin için bir kredi sicili oluşturulacaktır.

Bu sicil, borçlarınızı ödeme sıklığınıza göre olumlu ya da olumsuz olarak belirlenir. Örneğin herhangi bir bankadan kredi kartı aldıysanız ve taksitlerinizi gününü kaçırmadan ödediyseniz kredi siciliniz olumlu olur ve büyük ihtimalle bir sonraki kredi başvurularınız olumlu değerlendirilir. Ancak aksi bir şekilde borçlarınızı zamanında ödemediyseniz bu durumda tekrar kredi almanız zorlaşacaktır.

Tüm bu bilgiler göz önüne alındığında vadeli mevduat hesabı açtırırken, kredi veya kredi kartı için başvururken banka kredi sicili sorgulama işlemi mutlaka yapılmalıdır. Daha önce sahip olduğunuz borçlar sebebiyle kötü bir siciliniz varsa bunu düzeltmek için bankanıza başvurabilirsiniz. Ayrıca faturalarınızı banka hesabı üzerinden ödemeniz de bu konuda yardımcı olacaktır.Bir önceki yazımız olan Çok Fazla Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü? başlıklı makalemizde Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git