Başkasının Findeksini Öğrenme

Finansal işlemlerin en önemli belirleyeni olan kredi notu son dönemlerde daha da fazla önem kazanmıştır. Kişilerin kredi notları her türden finansal işlemlerinde önemli bir kavram haline gelmiştir. Kredi notlarının kayıtları daha önceleri Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınmaktaydı. Daha sonra Kredi Kayıt Bürosu’na devredilen bu sorumluluk günümüzde ise hem Kredi Kayıt Bürosu hem de findeks  Finansal Raporlama Kurumları tarafından kayıt altına alınmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu ve findeks  kurumları tarafından kayıt altına alınan kredi notu bilgileri hem bankalar ile hem diğer finansal kurumlar ile hem de kişiler ile paylaşılmaktadır. Daha önce Kredi Kayıt Bürosu internet sayfası üzerinden kurumlarla ve kişilerle paylaşılan bu bilgiler artık findeks  Raporlama Kurumları internet sitesi üzerinden de paylaşılmaktadır.

findeks  internet sitesi üzerinden üyelik oluşturan kişiler bankalar ve diğer finansal kurumlardaki kredi, borç ve limitlerini bu site üzerinden kredi notları ile birlikte öğrenebilir ve finansal kontrollerini sağlayabilirler. Bu şekilde hizmet sunan findeks bankacılık sektöründe en çok kullanılan kredi notu ve risk derecelendirme hizmetlerini kullanıcılarına sunmaktadır. Başkasının findeksini öğrenme işlemleri de merak edilen bir diğer unsuru oluşturmaktadır. Son dönemlerde yaygınlaşan bir kavram olan kredi notu birçok alanda önem arz etmektedir.

Kredi notu en çok bankalar tarafından kullanılan bir değerlendirme aracı olmasının yanında son dönemlerde çoğu işletme açısından da önemli bir hal almıştır. Bu nedenle kredi notu sorgulama işlemlerinde zorunluluk haline gelen başkasının kredi notunu sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. Başkasının findeksini öğrenme başkasının kredi notunu talep edenler büyük oranda taksitle ürün satan firmalardır. Üçüncü kişilerin kredi notu sorgulayabilmeleri bireylerin onayına bağlıdır. findeksi en çok kullanan şirketler; oto kiralama şirketleri, beyaz eşya, mobilya ve cep telefonu firmaları, emlak üzerine çalışan kimselerde son dönemlerde findeks  kullanmaya yönelen kişi ve firmalardır. Kişilerin findeks  kredi notları ile ilgilenen kurumlar arasında yer alan bir diğer işletme sınıfı ise bayi ağı ile çalışan firmalardır. Yeni bayilik başvurusunda bulunanların kredi notları firma açısından önemlidir.

 

 Bir önceki yazımız olan FİNDEKS Kredi Kayıt Bürosu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Sayfa başına git