BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Riskleri

Yatırım Yapıp Yaşamak Varken, Bilinçli Yatırım Yapıp Düşünmeden Yaşamak Vardır

Her birey gerek kendini gerekse sorumluluğu olan kişileri güvence altına almak ister. Bu sistemin bir adı SGK’dır. Yeterli mi diye düşündüğümüzde muammadır. Çünkü kişinin emeklilik döneminde ne istediği çok önemlidir. Eğer kılı kılına yettirip kafam rahat olsun dineleniyim başka bir şey istemem derse o ayrı. Fakat ben emekli olacağım ama kendimi daha da garantiye alayım diyerek SGK’nın tamamlayıcısı olan bireysel emeklilik sistemine (BES) kaydını yaptırır.Bireysel emeklilik sistemine girişin bir diğer gerekçesi de elbette çocuklarının ileride yapacakları eğitim, iş kurma , evlilik vb. giderlerini zamanı geldiğinde daha rahat karşılayabilmektir. Gerekçesi ne olursa olsun , bir çok kişi tarafından tercih edlen Bireysel emeklilik sistemi riskleri var mı? diye sormanız da gayet doğal.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Riskleri

 Bireyler kendilerini garantiye almak isterken tabi ki araştıracaktır. Peki, ” BES’ de ne gibi risklerle karşı karşıya kalabilirim? “. Öncelikle besi 10 yıl sistemde kalacağımız bir sistem. Yani 120 ay boyunca yatırım yapmamız gerek. Düzeni yatırımlarımızın yanı sıra ara ödemeler yapmak da bizim için çok iyi olacak. Bu sure zarfında BES danışmanınızla mutlaka sıklıkla görüşüp paranızın hangi fonlarda değer kazandığını da takip etmeniz faydanıza olur tabi ki.

Bireysel emeklilik firmalarını kim denetler? BES şirketleri hazine müsteşarlığına bağlıyken; şirketin yönettiği fonlara, portföy yöneticilerine ve saklayıcılara ait hesaplar ise SGK tarafından denetlenir. Her yılsonunda mali tablolar bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlenir. Ayni zamanda fonların hesap ve işlemleri yılda en az bir defa dış denetime tabi tutulur. Hazine müsteşarlığı bireysel emeklilik sisteminin etkin bir şekilde isleyip islemediğini günlük olarak denetler. Hazine müsteşarlığı bu görevi üstlenmesi için emeklilik gözetim merkezini görevlendirmiştir. Bir diğer merak edilen konu ise Bireysel emeklilik sistemi ne girdiğim  emeklilik şirketi finansal acıdan zayıflarsa? Ya da BES firması iflas ederse bireysel emeklilik ne olur? Ödenen katkı paylarının yanı sıra, emeklilik yatırım fonu varlıkları Takas bank ‘ ta saklanır. Şirket varlıkları ile emeklilik yatırım fonu varlıkları ayrıdır.Dolayısı ile bu konuda da sizin kafa yormanıza ve zarara uğrarım diye düşünmenize gerek yoktur.

Birikim yaparak rahat bir hayat yaşamak adına yapılan her araştırma, yapılan her yatırım bizi güvenli yarınlara sarılmaya iter. Bilinçli yapılan yatırım, bilinçli yapılan takip ise yarınlarımızın, içimizdekilerin refahına iter. Dolayıısıyla Bireysel emeklilik sisteminde karşılaşacağınız riskler , yatırım amacıyla gireceğiniz güvenmediğiniz gayri resmi diğer işlerden elbette daha güvenli olacaktır.Bir önceki yazımız olan En Çok Kazandıran Hisse Senetleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Sayfa başına git