Bireysel Krediler ve SGK Şartı

Bireysel krediler ve sgk şartı beraberinde kredi çekmek için sgk şart mı? Sorusunu getirmektedir. Bankaların bireysel kredi çekmek isteyen müşterilerine sunduğu sgk şartı, aslında düzenli bir gelire sahip olup olmadıklarını anlamak amacı ile geliştirilmiş bir uygulamadır. Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar, belli şartları yerine getiremeyen tüm müşterilerinden ya da kredi talebinde bulunan tüm bireylerden sgk şartını istemektedir.

Bu şartı da 6 ay gibi bir süreye bağlamaktadır. 6 aydan daha kısa süreli sgk üyeliği bulunan bireyler, tüketici kredilerine müracaat ettiklerinde çoğu zaman olumlu cevap alamamaktadır.

Bireysel Kredi Çekmek İçin SGK Şart mı?

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalardan bireysel kredi çekmek için sgk şart mı? Sorusunun karşılığı, belirli şartları sağlıyor iseniz şart değil olarak verilebilmektedir.

Eğer bankalarda yatırım yapabileceğiniz bir hesabınız ve bu hesabınızda talep ettiğiniz kredinin en az yarısını karşılayacak kadar paranız bulunuyor ise, sizin için sgk şartı gerekmemektedir. Tüketici kredisine müracaat ettiğiniz banka, hesabınızda bulunan paraya bloke koymak sureti ile kredi hizmetinden yararlanmanızı sağlayacaktır. Kredi taksitlerinizi ödedikçe, ödenen miktar kadar bloke hesabınızdan kaldırılacak ve krediniz bittiğinde paranız tekrar kullanılır hale gelecektir.

Hesabınızda para bulunmuyor ise ve tüketici kredisi çekmek istiyor iseniz ve sgklı değil iseniz, eviniz, arsanız ya da gayrimenkulünüz bulunması gerekmektedir. Bireysel kredi çekmek istediğiniz bankaya bu tip değerli mal varlıklarınızı gösterir iseniz, banka varlıklarınıza ipotek koyacak ve ipotek karşılığı sgk şartı aramadan size kredi verecektir.

Bu şartları sağlamadan sgk üyeliği olmayan bir bireyin bankalardan kredi çekmesi oldukça zordur. Sağlam bir referansınız ve bu referansın kefilliği koşulunu sağlayabilir iseniz, sgksız kredi çekme şansını da elde edebilirsiniz.

SGK Şartı Aramayan Bankalar

Unutulmaması gereken bir diğer hususta, sgk ile hiçbir bağı olmayan ev hanımlarına ve öğrencilere bankaların tüketici kredisi verdiğidir. Bu mantıktan hareket ile başta Halkbank olmak üzere, kamu bankalarını, sgksız bireysel kredi çekme konusunda arayabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlgili bankalar size gerekli bilgilendirmeyi yapacak, gelirinizi ispatlayabilmeniz halinde sizlere sgk şartı aradan bireysel kredi verme hizmetini sunacaktır. Böylelik ile kredi çekmek için sgk şart mı? Sorusu sizin için gündemden kalkacaktır.Bir önceki yazımız olan Peşinatsız Taşıt Kredisi Almak Mümkün mü? başlıklı makalemizde Kredi, Peşinatsız Taşıt Kredisi Almak Mümkün mü ve Taşıt Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git