Bist 100 Nedir?

Borsa, ülkemizde ve tüm dünyada büyük bir ilgi ve merak ile tercih edilen bir yatırım seçeneğidir. Belli bir süre yeteri kadar birikim yapan kişiler, paralarının değerlerini arttırmak istemekte ve bu sebeple de çeşitli alternatifleri kapsamlı bir şekilde araştırmak istemektedir. Bu araştırma sonucunda ise oldukça fazla sayıda kişinin tercihi borsadan yana olmaya devam etmektedir.

Borsa, kişilerin birtakım malların uygun fiyatlar ile satın alınarak bu malın fiyatı yükseldiği anda satması ile kazanç sağlamasını başarılı bir şekilde gerçekleştirir. Borsa, kurumsal bir yatırım piyasasına sahip olmakta ve böylelikle kişilerin yüksek rakamlarda yasal olarak kazanmasını sağlamaktadır. Borsada aynı zamanda birçok terim de bulunmaktadır. Bu terimlerden birisi olan Bist, borsa İstanbul’un kısaltılmış halidir. Borsada sürekli olarak birtakım endeksler hesaplanmaktadır. Bu endekslerden en önemlisi ve büyük bir paya da sahip olan Bist 100 nedir? Sorusu, borsada sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Bu nedenle de birçok kişi için Bist 100 nedir? Sorusunun cevabının büyük bir önemi bulunmaktadır. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve aynı zamanda girişim sermayesinde yatırım ortaklığı yapacak olanlar arasından seçilen 100 paydan oluşan Bist 100, aynı zamanda diğer endeks payları olan Bist 50 ve Bist 30 endekslerini de kapsamaktadır. Bu sebeple de borsada oldukça önemli bir öneme sahip olmaktadır. Her geçen gün daha fazla sayıda kişinin yatırım yapmaya başladığı borsada, kişilerin bu tür bilgileri de öğrenmeleri son derece önemlidir. Bist 100 endeksinde ilk ve ikinci seansları ayrı ayrı bildirilmektedir. Fakat buna rağmen kişilerin esas aldıkları değerler, Bist 100 ikinci seansları olmaktadır. Aynı zamanda İstanbul borsası denildiğinde de kişilerin akıllarına diğer endeksler yerine her zaman Bist 100 endeksi gelmektedir.

Borsada para kazanabilmek için kişilerin birtakım temel bilgileri en iyi şekilde öğrenmeleri son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bist 100 gibi temel endeksler de kişilerin öğrenmeleri gereken bilgiler arasında yer almaktadır. Böylelikle borsa çok daha bilgili ve doğru bir şekilde takip edilmekte ve kişilere kazanç sağlamaya devam etmektedir.Sayfa başına git