Borsa İstanbul 120 Puana İlerliyor

Borsa İstanbul’da yükseliş devam ediyor. Türkiye’nin yabancı payının % 65.60’lara çıkması ve kredi risk priminin 181 seviyelerine gerilemesi sonucu borsadaki yeni zirvelerin test edilmesini sağlamış oldu. BIST 100 endeksi tam olarak 107.749 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Dolar bazında ise endeks kritik direnç seviyesi olan 30,215 seviyesine ulaştı. Elde edilen bu yeni rekor değerlerine rağmen BIST 100 dolar bazı olarak zirvesinin % 41 oranın altında bulunuyor. Endeksteki hedef direnç seviyesi ise 120 bin. Borsa camiasında kar satışları yaşanabilir. Ancak ana hedef güçlü ve kar satışına rağmen yükselişin devam edebildiğini görmektir.

Yayınlanan Son Raporların Değerlendirilmesi

Yatırım kuruluşlarının son raporları ise yayınlandı. Yayınlanan bu son raporlara göre; Merkez Bankası’nın sıkı duruş politikasını uzun süre devam ettirmesi bekleniyor. Bunun da TL bazında işe yarayacağına dair değerlendirmelerin yer aldığı görülüyor. Morgan Stanley’ in 17 – 18 Temmuz da Türkiye ‘ ye gerçekleştirdiği ziyaretten sonra yayınladığı raporda lirayı desteklemeye devam edeceğini ve aynı zamanda para politikasının beklenen süreden daha uzun süre sıkı sıkıya kalacağını belirtti. Ayrıca Morgan Stanley, açıklamasında yıl sonu için dolar / TL tahminini 3.6 seviyesinde ve Euro için tahminini ise Euro / TL tahmini olarak 4.32 seviyesinde koruduğunu açıkça belirtti.

Diğer bir yandan ise Türkiye’nin FED ve ECB politikalarına karşı tutumunun kırılgan olmaya devam edeceğini de net bir şekilde belirtti. JPMorgan Türkiye temasları sonundaki izlenimlerini paylaşmış olduğu değerlendirme de TCMB’nin enflasyon konusunda daha ihtiyatlı olduğunu belirtti. Ayrıca kurum bankanın kredibilitesini iyileştirmek ve bununla birlikte enflasyon hedefi doğrultusunda para politikası konusundaki sıkı duruşunu korumasını beklediğini belirtti.

Aynı zamanda uzun dönemde ekonomik ve politik görünüşte her ne kadar endişeler olsa da kısa vade için daha pozitif bir yaklaşım olduğunu dile getirdi.

Olaylar Sonrası Piyasanın Gidişatı

15 Temmuz sonrasında olumsuz yönde raporlar sunan yabancı yatırım kuruluşlarının ise yeniden daha olumlu değerlendirmeler içinde olduğu görülmektedir. Şirketlerin döviz kurlarında volatilitenin azalması ve düşüş göstermesi aynı zamanda karlılıklarını artırmaları ve düşüş eğilimine girmesi bununla birlikte petrol fiyatlarının seyri elbette kurumların değerlendirmelerinde öne çıkan durumlar arasında yer alıyor.Bir önceki yazımız olan Halkbank 4 Milyar Dolar Borçlanıyor başlıklı makalemizde Halkbank, KAP ve Yurtdışı borçlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git