Borsa Nedir?

Ticarete konu olan mal alım ve satımlarının yapıldığı kurumsal piyasaya borsa diyoruz.  Borsa nedir? Tanımını biraz daha açar isek ticarete konu olan mallar günlük yaşantımızdan bildiğimiz emtialardır.  Yani sanayi metalleri, (alüminyum, bakır) enerji ürünleri, (petrol, doğalgaz) değerli madenler (altın, gümüş)  ve tarım ürünleri (buğday, arpa, nohut, mısır, pamuk vb.) gibi birçok malı kapsamına alır. Bunun yanı sıra ticarette kıymetli evrak olarak bilinen ve borsa denildiğinde ilk olarak aklınıza gelen tahvil, bono, hisse senedi gibi yatırım araçları da borsanın ta kendisidir. Ve borsada işlem görür. Borsa nedir? Sorusuna farklı bir bakış açısı da küçük birikimlerin değerlendirilmesi açısından bankalara göre daha iyi olanaklar sunduğu gerçeğidir. Eğer ki borsa piyasasından gerçekten kazanç elde etmek istiyor iseniz bilgi ve deneyime ihtiyacınız var demektir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet kullanımının gün geçtikçe yaygınlaşması ile borsalar hakkında zengin bilgilerin elde edilebileceği bir sürü kaynak ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte borsada yapacağınız işlemlerin internet üzerinden yapılmaya başlanması da olmasını istemediğimiz zaman kaybını en aza indirmiştir. Ve bu sayede borsa seans salonlarının karmaşıklığından ve uzun kuyruklardan yatırımcıları kurtarmıştır. İnternet erişimi olan bir bilgisayar sayesinde borsa seans saatleri içerisinde masa başından kolaylıkla yatırım işlemlerinizi birkaç tıklama ile yapabilirsiniz. Borsa nedir? Sorusun devamında borsa yatırımcısı olmak isteyen kişilerin neler yapması gerektiği ve ne gibi özellikler taşıması gerektiği konusuna da biraz değinelim.

Yatırım yapmak isteyen kişilerin hangi piyasa da yatırım yapmak isterler ise öncelikli olarak yatırım yapacağı piyasayı tanımaları gerekmektedir.

Yatırım araçlarını ve nelerden etkilendiklerini bilmeleri gerekir.

İyi bir analiz yeteneğine ve bilgisine sahip olmalıdır.

Piyasa takibini en iyi şekilde nasıl yapacağını öğrenmelidir.

Psikolojik olarak kişinin kendini piyasada işlem yapmaya hazırlaması gerekir.

Başka yatırımcıların işlemlerinden ve stratejilerinden etkilenmeden kendi stratejileri ile işlem yapabilmelilerdir.

Yatırım hesabı açmak ve internetten yatırım işlemini başlatmak bunun yanında tüm şirketlerin haber ve gelişmelerinin yakinen takip etmek ve kararlarını bu istatistik sonuçlarına göre vermek zorundadır.

 

 Sayfa başına git