Borsacılık

Para kazanmak isteyen ve bu işi genel olarak kolay yoldan sağlamak isteyen kişilerin son zamanlarda büyük ilgi gösterdiği borsa para kazanmanın kolay fakat bir o kadar da riskli olduğu bir alandır. Son zamanlarda artan yaşam standartları insanları daha fazla kazanmaya ve yatırım seçeneklerine itmiştir. Bu alanlardan en önemlisi olan borsa borsadan para kazanmak isteyenler için girilebilmesi mümkün olan bir alan olsa da borsa da kazanmakta kaybetmekte anlık piyasalardan ve piyasa faktörlerinde etkilendiği için borsada ipler ince bir çizgide yer almaktadır.

Borsacılık borsa üzerinde işlem yapmak isteyen kişilere temsilciliği kapsamaktadır. Borsacılık adına hizmet veren kişilere broker adı verilmektedir. Borsa üzerinde hiçbir bilgi sahibi olmayan kişilerin işlem yapması mümkün değildir. Çünkü bilgi sahibi olmayan bireyler yatırımlarını borsada ne şekilde kullanacaklarını ve nasıl kar elde edeceklerini borsanın karmaşık yapısı nedeni ile bilemezler. Bu nedenle kişilere ve kurumlara borsa içinde temsilcilik yapan kişilere ihtiyaç vardır. Temsilciler yatırımcıların alım satım emirlerini gerçekleştirirler ve piyasaların durumu hakkında kişileri bilgilendirirler.

Bağlı bulundukları kurumların yoğunluğuna göre aracı kuruluşun temsilcisi olarak da görev alabilmektedirler. Borsa temsilcileri genel olarak ekonomi tabanlı üniversitelerden mezun olma gerekliliğine tabidirler. Ancak başka bölümlerden mezun olan kişilerde borsacılık adına aldığı farklı eğitimler ile çeşitli sınavlara girdikten sonra borsa temsilcisi olarak çalışabilirler. Borsacılık alanında görev alabilmek için BİST tarafından açılan bir eğitime katılmanız gerekmektedir. Bu eğitim ile borsa işlemlerinin gerçekleştirildiği elektronik sistem ile temel borsa bilgileri eğitimi broker adaylarına veriliyor.

Eğitim sonunda kişiler sınava tabi tutuluyor. Eğitim sonunda gerçekleştirilen sınavdan başarılı olunursa kişilere bir sertifika verilir. Ancak bu eğitimlere bireysel olarak katılım söz konusu değildir. Eğitimlere katılabilmek için herhangi bir aracı kuruluşta görevli olmanız şart olarak aranmaktadır. Herhangi bir aracı kuruluşa bağlı olmadan borsada borsacılık işlemleri için broker olarak işlem yapılamaz. Eğitim ve sınav sonrasında broker olarak borsada çalışmaya başladığınızda usta çırak ilişkisi ile daha önceki tarihlerde broker olarak borsada çalışanlardan işlemleri öğrenmeye devam edilmektedir.

 

 Sayfa başına git