Çapraz Kur Nedir?

Finansal terimler arasında yer alan uluslar arası para birimlerini karşılıklı değerlerinin hesaplanabilmesi adına kullanılan ve değer belirleme ölçüsü olarak ulusların para birimleri üzerinde etkili olan çapraz kur genel olarak bütün ülkelerce kullanılmaktadır. Çapraz kur nedir? Çapraz kur iki döviz arasındaki her iki döviz türünün bir üçüncü döviz ile bu genellikle Çapraz kur belirlemelerinde kullanılan Amerikan dolarıdır. Çapraz kur İki farklı ülke parasının genel olarak Amerikan doları ile olan paritesi ile tanımlanan kambiyo kurudur. Birden fazla ulusal paranın aralarındaki kurların bir temel para üzerinden hesaplanması anlamına gelmektedir.

Yani bir yabancı paranın başka bir yabancı para cinsinden değeri, dövizlerin başka döviz cinslerine dönüşüm oranına çapraz kur adı verilmektedir. Her ülkede kurların genellikle dolar cinsinden ifade edilmesi kurların hesaplanmasında kolaylık sağladığı için genellikle dolar üzerinden çapraz kur hesaplamaları yapılır. Çapraz kur nedir? Herhangi bir ülkede döviz alanında genel olarak dolar üzerinden kur işlemleri yapılmaktadır. Dolar haricinde farklı iki para biriminin arasındaki oranın dolar kuru üzerinden hesaplanması işlemine döviz kuru adı verilmektedir. Türkiye’de de döviz kuru işlemlerinde Amerikan doları taban alınarak döviz kurları hesaplanmaktadır. Merkez Bankası dolar tabanlı çapraz kurları ilan etmektedir.

Genel olarak ülkeler farklı ülkelerin para birimlerinin değerini hesaplamak amacı ile dolar kuru üzerinden işlem yapmaktadırlar. Çapraz kura birden fazla ulusal paraların arasındaki kurların değerinin bir temel para üzerinden hesaplanmasıdır. Bir ülkede döviz ile ilgili işlem yapan kişi ya da kurumlar kurlarını genellikle Amerikan doları cinsinden ifade ederler. Amerikan doları dışında İki farklı ulusal para arasındaki değişim oranının dolar kurları üzerinden hesaplamasıyla bulunan kura çapraz kur adı verilir ve şu şekilde gerçekleştirilir. Örneğin; 1 Amerikan doları= 0.709 Euro biçiminde ifade edilen kurlara çapraz kur adı verilmektedir. Eğer 1 Amerikan doları=1.5000 Türk Lirası olduğu biliniyorsa, bu bilgi ve çapraz kur bilgisi kullanılarak Euro’nun Türk Lirası fiyatı hesaplanabilir. Çapraz kur kullanılarak hesaplanan değerler sonucu 1 Euro=2.1170 Türk Lirası şeklinde ifade edilebilir.

 Sayfa başına git