Cebe Havale Nedir?

Cebe Havale Nedir?

Son dönemde bankacılık sektörüne ait birçok yenilik yapılmıştır. Bu yenilikler hem para gönderip almaya, hem de parayı değerlendirmeye yönelik yeniliklerdir. Bunlardan en çok işe yarayanı da şüphesiz cebe havale işlemidir. Cebe havale işlemi adeta bankacılık literatüründe bir yenilik olmuştur. Cebe havale işlemi sayesinde bir kişinin banka hesabı olmasa bile ona para gönderebilmek mümkün olmuştur. Cebe havale işlemi yapabilmek için karşınızdaki kişinin cep telefonu olması yeterlidir. Cep telefonu sayesinde para gönderip almak mümkün hale gelmiştir. Bu işlemin yapılmasına izin veren bankaların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Özellikle Teb, İşbank, Akbank ve Garanti Bankası bu akımın öncüsü olmuştur.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale işlemi yapmak bankadan bankaya göre değişir. Örnek verilecek olursa Teb sadece karşıdaki kişinin numarasını ister. Bu anlamda en rahat para gönderme işlemi yapılan banka Teb bankasıdır. İkinci olarak Garanti Bankası bu anlamda kolaylık sağlar. Bu bankadan para göndermek için karşınızdaki kişinin telefon numarasını bilmeniz yeterli olur. Fakat karşınızdaki kişinin para çekebilmesi için sizin bankada kayıtlı numaranızı bilmesi gerekir. Dolayısıyla bu da sizin için bir güvenlik tedbiri olmuş olacaktır. İşbank ise bu anlamda en zor cebe havale yapılan bankadır. Bunun için karşınızdaki kişinin TC kimlik numarasını bilmeniz gerekir. Aksi halde kendisine para gönderemezsiniz.

Cebe Havale Geldi, Parayı Nasıl Çekerim?

Cebe havale aldıysanız parayı çekmek son derece kolay olacaktır. Bunun için öncelikle size havale gelen bankanın Atm’sini bulmanız gerekir. Atm bulduktan sonra işleme başlayabilir ve kısa sürede parayı çekebilirsiniz. Eğer kartınız yoksa giriş seçeneğine tıklayarak işleme başlarsınız. Daha sonra cebe havale seçeneğine tıklamanız gerekecektir. Buna da tıkladıktan sonra sizlerden kimlik numaranız ya da gönderici telefon numarası istenir. Bunu da sisteme girdikten sonra artık sadece kodu girmeniz istenir. En son olarak kodu da sisteme girerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Kod girdikten sonra paranızı çekebilirsiniz. Böylece banka hesabınız olmasa bile para alıp gönderebileceğinizi de görmüş olursunuz. Bu yöntem bazen hayat kurtarabilir.Sayfa başına git