Çek Bozdurma Nedir

Çek, kelime anlamı itibari ile bir bankaya hitap etmek sureti ile hazırlanmış olan ve ödeme emri niteliğine geçen kıymetli evrak olarak tanımlanmaktadır.

Yapılan alış verişlerde, hizmet ya da mal alımının karşılığında para yerinede geçen bu kıymetli evrak, vadeli işlem gören evraklar olarak bilinmektedir. Ürünün ya da hizmetin alındığı tarihten daha ileri tarihe kesilen çekler, günü gelene kadar nakde çevrilememektedir. Hizmeti ya da ürünü satan şahıs ise, nakit girişini sadece çekin vadesi dolduğunda sağlayabilmektedir. Bu ödeme aracını seçen bazı gerçek ya da tüzel kişilikler çekin vadesini beklemeden nakit ihtiyacını karşılamaya çalışmakta ve bu maksat ile çek bozdurma işlemini gerçekleştirerek, vadeden önce çekin bedelini tahsil etmektedir. Bozdurma olarak ifade edilen bu işlemi yapan kuruluşlar ise, genelde faktoring şirketleri olarak ön plana çıkmaktadır.

Çek Bozdurma Faizi Nedir?

Faktoring şirketleri çekin vadesinden önce nakde çevrilmesi maksadı ile çek bozdurma faizi başlığı altında bir bedel talep etmektedirler. Talep edilen bu bedel, çekin vadesinden önce bozdurularak bedelinin ihtiyaç sahibine verilmesi üzerine hesaplanan faiz miktarı olarak isimlendirilmektedir. Bu sayede faktoring şirketleri nakdi verdikleri tarih ile çekiş tahsil edecekleri tarih arasındaki zaman farkına yönelik faiz uygulaması yapmaktadır.

Vadesi gelen çek, faktoring şirketleri ya da diğer kişi ya da kuruluşlarca tahsil edilmekte ve kendi hesaplarına aktarılmaktadır. Üretici ya da hizmet sunucu konumunda bulunan kişi, bu işlem sayesinde çek bedelinin tamamını ya da tamamına yakın bir kısmını, vade tarihinden önce peşin olarak almaktadır.

Çek Bozdurma Faizini Kimler Alır?

Piyasada çek bozdurma ya da kırdırma olarak bilinen işlemi genel olarak faktoring şirketleri yapmaktadır. Bu gibi kuruluşların haricinde aynı hizmeti veren, gerçek ya da tüzel kişiliklerde bulunmaktadır. Bahsedilen çek bozdurma faizi faktoring şirketlerince ya da gerçek veya tüzel kişiliklerce alınmaktadır. Faiz olarak belirtilen miktarı ise, ürün veya hizmeti satan gerçek ya da tüzel kişilikler ödemektedir.

Ürün veya hizmeti alan kişinin faiz ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Onlar alım işlemlerinde çek bedelinin üzerine eklenmiş vade farkını ödemektedirler.

 Bir önceki yazımız olan Paypal Kart Ücretli mi başlıklı makalemizde Paypal, Paypal Kart ve Paypal Kart Ücretli mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git