Çek Bozdurma Ücreti

Bilindiği üzere çek, bir bankaya hitaben düzenlenmiş ve ödeme emri olarak nitelendirilen değerli evraktır. Çeklerin nakde çevrilmesi işlemleri, üzerlerinde belirtilen vade tarihlerinde gerçekleşmektedir. Ellerinde çek olan ve acil nakit paraya ihtiyaç duyan kişiler veya işletmeler vade tarihini beklemeden çek bedellerini tahsil etmeye kalkışırlar ise, yapılan bu uygulama çek bozdurma ya da çek kırdırma olarak tanımlanmaktadır.

Bahse konu işlemleri gerçekleştiren firmalar veya gerçek ya da tüzel kişilikler, bu hizmetleri karşılığında çek bozdurma ücreti başlığı altında bedel talep etmektedirler. Faiz olarak da nitelendirilen bu bedel, çekin sahibine çek bedelinden daha düşük bir bedel ödenmesi anlamına gelmektedir. Bu kişiler ücretini alarak bozma işlemini yapmakta ve çekin vade tarihinin gelmesini bekleyerek, vade tarihi geldiğinde çeki nakde çevirmektedirler.

Çek Bozdurma Ücreti Ne Kadar?

Bir ödeme aracı olarak kullanılmakta olan çeklerin zamanından önce nakde çevrilmesi işlemlerinde uygulanan çek bozdurma ücreti bedeli, hizmet sunan kişi ya da kuruluşlarca belirlenmektedir. Bu hizmeti sunan kuruluşların başında faktoring şirketleri gelmektedir. Her bir şirket ya da her bir gerçek kişilik çek bozdurma işleminde farklı ücretler almak ile birlikte, bu ücretlerin belirlenmesindeki esas çekin vadesi ve meblağıdır.

Sistemin işleyişi ise, mal satan ya da hizmet üreten kişi ya da kuruluşlar, satım ya da hizmet sunum işlemlerinin karşılığında bedel olarak çek almaktadır. Alınan çekler genel olarak vadeli yapıda bulunmaktadır. Vadeli yapıda bulunan çekin nakde çevrilmesi ise, üzerinde yazan tarih ile ilgilidir. Üreticiler ya da hizmet sunucular, tarihi gelene kadar çeki hiçbir şekilde nakde çevirememektedir.

Acil nakit ihtiyaçlarının ortaya çıkması durumunda çek bozdurma ücreti olarak bilinen bedeli göz önüne alarak, ilgili kişi ya da kuruluşlara başvurmaktadır. Bu kişi ya da kuruluşlar çek bedelinden daha düşük bir bedeli üretici ya da hizmet sunucularına vererek, bozdurma ücretini peşinen almış olmaktadır.

Çekin tarihi geldiğinde ise, bu kişi ya da kuruluşlar çeki ilgili bankalardan tahsil etmekte ve kendi hesaplarına bedeli aktarmaktadır. Acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması açısından çek bozdurma ücreti bazı kişi ya da kuruluşlarca önemsenmemektedir.Bir önceki yazımız olan Çek Bozdurma Nedir başlıklı makalemizde çek kırdırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git