Çek Kırdırma Nedir

Bankalara hitaben yazılan ve ödeme aracı olarak kullanılan değerli evrak niteliğinde bulunan çeklerin, tarihinden önce nakde çevrilmesi işlemlerine çek kırdırma denilmektedir. İlgili üretici ya da hizmet sunuculara ürünleri ya da hizmetleri karşılığında verilen çekler, bazı kişi ya da kuruluşlarca vadesinden önce nakde çevrilmekte ve bu nakit bedeller, ürün satıcılarına ya da hizmet sunucularına verilmektedir.

Çek Kırdırmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Eğer sizlerde bir mal üreticisi ya da hizmet sunucusu konumunda bulunuyor iseniz ve sattığınız ya da sunduğunuz hizmetin karşılığında ödeme aracı olarak çek almış iseniz, elinizdeki çeki nakde çevirmek için vadesinin gelmesini beklemelisiniz. Çekiniz olduğu halde acil nakit ihtiyacı duyuyor ve çekin vadesini bekleyemeyecek durumda bulunuyor iseniz, çek kırdırma yöntemine başvurabilirsiniz. Elinizdeki çeki nakde çevirmek maksadı ile çek kırdırmak istiyorum şeklinde bir araştırma yapıyor iseniz, başvuracağınız ilk kaynak faktoring şirketleri olmalıdır.

Bu şirketler faiz başlığı altında bir çek kırma bedeli talep etmekte ve ihtiyacınız olan nakdi sizlere sağlamaktadır. Faktoring şirketlerinin haricinde, çek kırma işlemini gerçekleştiren gerçek ya da tüzel kişiliklerde bulunmaktadır. Onlarında çalışma mantığı faktoring şirketleri ile aynı olup, kırma ücretlerini çek bedelinden düşerek peşinen tahsil etmektedirler.

Eğer işletmeniz ya da şahsınız, aşırı derecede nakit sıkıntısı çekiyor ise, çek kırdırma işlemi tüm sorunlarınıza cevap verecektir. Sağlam yapıda ve uygun çek kırma bedeli alan kişi ya da kuruluşlar ile temasa geçmeniz çek kırdırmak istiyorum arayışlarınızın en sağlıklı karşılığı olacaktır.

Sizlerden alınacak bedel acil nakit ihtiyacınızın büyüklüğü ya da önemi karşısında tarafınızca da makul seviyelerde karşılanacaktır.

Çek Kırdırma Sistemi Nasıl işler?

Hizmet sunanlar ya da ürün satışı gerçekleştirenler hizmetlerinin ya da satışlarının karşılığında ödeme aracı olarak çek alırlar. Alınan çekler genel olarak ileri bir tarihte nakit paraya çevrilmektedir. Her iki tarafta bunu peşinen kabullenmiştir. Bazı durumlarda ürün satan ya da hizmet sunan işletmeler, acil nakit ihtiyacı duymakta ve çek kırdırmak istiyorum şeklinde arayışa girmektedirler. Çek kırdırma sisteminin temeli belirtilen esaslar dahilinde olmaktadır.Bir önceki yazımız olan Çek Bozdurma Ücreti başlıklı makalemizde çek kırdırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git