Çek Kırdırma

Çek Kırdırma İşlemi 


Şahıslar gerçekleştirdikleri ticaret işleri neticesinde ellerinde bir çok çek geçmektedir. daha sonra akıllara tabi ki çek kırdırma nerede gerçekleştirilir sorusu gelir. Bu takdirde şahısların epey bir işine yarayacak bir çok tavsiye arz edebiliriz. Geçtiğimiz senelerde bankacılık yasasında uygulanan düzenlemeler ile bundan sonra bankalar faturasız çeklerinizi işleme tabi tutmuyor. Bu nedenle bankalara uğrayıp boşuna zaman yitirmemelisiniz. Ancak bankalardan çek aldığınız insan ile ilgili bilgi alabilmeniz olası. Bu bireyle aranızda bir çalışma ilişkisi bulunduğu için bu bireyin sizlere olan borçlarını tahsil edip edemeyeceği mevzusunda lüzumlu malumatı bankadaki temsilcilerden yahut telefon numarasını kullanarak bilgi alabilirsiniz. Bu sayede şayet çeklerinizin ödemesini alacağınız insan bankanın kara listesindeyse geç olmaksızın çekinizi geri vere bilmeniz amacıyla elinize avantaj geçer.

Öyleyse, çek kırdırma nedir, nerede gerçekleştirilir? Bu sualin tabi ki kanuni ya da kanuni olmayan cevabı vardır fakat sizlere verebileceğimiz en garanti cevap hususi finans kuruluşları ve faktöring firmalarıdır. Bu kuruluş ve firmalar sizin çekinizden belli bir bedel isteyerek sizin çekinizin ödemesini almanıza vasıta olabilmektedir. Bu işletmeler sizden çekinizin taksitine ve çekinizin tutarına dikkat ederek belirli miktarlarda komisyon isteğinde bulunabilirler. Burada çekinizin tutarının çok olması halinde talep edilecek komisyon bedeli de yükselmektedir. Şayet çekinizin ödenmesine acilen gereksinim hissettiyseniz bu işletmeler sizden yapacakları acil muamele ve para transferi istikametinde sizden daha çok komisyon talep edebilirler. Bu nedenle olası olduğunca çekinizi daha normal vakitleriniz de almaya çalışıp paranızı emin bir yerde gizleyebilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınız duyduğunuz vakit o parayı kullanabilirsiniz.

Çek kırdırma tabi ki kabul edilen bir metot değildir. Zira verdikleri çekleri ödeme yapmayan kişilere istenilen hukuksal baskılar ne yazık ki mevcut değildir. Şahıslar eğer kaleme aldıkları çekleri tahsil etmediyseler bir seneye dek hapis cezasına çarptırılmaktadır. Ancak bu şahıslar yüz elli lira gibi ufak bir meblağ para vererek hapis cezasından sıyrılabilirler. Bu nedenle gerçekleştireceğiniz ticari ve maddi işlemler neticesi hem ödemenizin ardında koşmamak amacıyla hem de yok yere komisyon vermemeniz amacıyla çek kırdırma işlerine girmemeniz daha cazip olacaktır. Kanundaki açıklar nedeniyle de çeklerinizin muhafaza edilmesi ne yazık ki pek temin edilememektedir.

Çek kıran bankalar aracılığıyla da çek kırdırma işlemi yapılabilir. Çek kırdırma iş bankası , Akbank , Yapı Kredi Bankası , Ziraat bankası ve aklınıza gelen diğer birçok banka tarafından çekiniz karşılığı belli oranlar karşılığında tahsil etmeniz mümkün olabilir.Bir önceki yazımız olan YATIRIMLIK 15 İŞ ALANI başlıklı makalemizde iş fikirleri, kazançlı işler ve yatırım yapılacak işler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git