Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Bireysel ihtiyaç kredi seçeneklerinden biri olarak son zamanlarda yaygınlaşan evlilik kredisi kendine özel şartlara ve oranlara sahip olan bir kredidir. Evlilik kredileri son zamanlarda devlet tarafından da desteklenmektedir. Bu nedenle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bankalar arasında yapılan anlaşmalar ile bireylere bankalar tarafından Devlet destekli evlilik kredisi olanakları uygun koşullar ile sağlanmaktadır.  Bu kredi faizsiz seçenekler ile kişilere sunulmaktadır. Bu kredi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen şartlar vardır. Bu şartlar:

  • Evlenecek olan kişilerin 18 ile 24 yaş arasında olması gerekmektedir.
  • Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi biri nedeni ile ceza alınmamış olmalıdır.
  • Maddi imkânsızlıklar nedeni ile evlenemeyecek durumda olan çiftler bu krediden yaralanabilmektedir.

Tüm bu kriterleri sağlamış olan bireyler Devlet destekli evlilik kredisi seçeneklerinden faydalanabilmektedirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenmiş olan şartları sağlayan her Türk vatandaşı 1 yıl erteleme imkânı ile 10.000TL evlilik kredisi devlet tarafından verilmektedir. Kredi faizsiz olmasının yanı sıra birde 4 yıla kadar vade seçeneklerini kişilere sunmaktadır. Bunun yanı sıra evlenip ilk yılı yıl içerisinde çocuk sahibi olan çiftlerin evlilik kredisi geri ödemeleri 1 yıl daha ötelenebilmektedir. Devlet destekli evlilik kredisi ile ilgili sağlanan bu uygun koşulların yanında bilinmesi gereken bir diğer önemli detay ise üniversite mezunu olan kişiler için kredi yaş aralığı üst sınırının 26 yaşına kadar uzatılmıştır. Evlenecek olan çiftlerden herhangi biri yetim veya devlet yurtlarında kalmış ise kredinin geri ödemesi yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca en az 2 yıl süre ile ötelenmekte ve kredinin 4 yılda geri ödenmesi istenmektedir. Evlilik kredisi bankalar aracılığı ile verildiği için evlenmeyi düşünen çiftlerin başvuru için bankaların şubelerini kullanmaları gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da desteklerini vatandaşlar ile paylaşmışlardır. Bu sayede kişilerin sosyal yaşam standartlarının arttırılması amaçlanmış ve bu amaç devlet eli ile desteklenen bir proje olmuştur.

 

 

 

 Bir önceki yazımız olan Sera Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Kredi, Sera Kredisi ve Sera Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git