Devlet Destekli Hibe Kredileri

Uzun yıllarımı verdiğim iş yerimde, okulda öğrendiğim pek çok konuyu pratikte uygular hale geldiğimde, kendime duyduğum güven artmıştı. Hiç tek sorun para olmadı, çünkü asla tek konu para olmadı ama devlet destekli hibe kredileri geri ödeme gerektirmiyor. Bu nasıl olacak da sadece parayla ilgili olmayacak? Konu bu zaten, genç ve umut vaat eden kişilerin, tecrübesiyle özgün işlere imza atanların, bir cümlesiyle bile bütün müşteri portföyünü elinde tutanların hak ettikleri noktaya gelmeleri için destek vermek. İşletmelerin projelendirilme sürecinde, maddi engelleri bir yana bırakıp, başarıyı ayrıca taçlandırma. Sırf yıllardır aynı şirkette diye devam eden bir kesimden, kendi ayakları üzerinde duran bir planla kendi yolunu çizmek isteyenleri ayırt etmek devletin işi olmasa da, bunu idrak edip de yeni bir işletme kurmaya yönelik yapılanmayı yazıya dökenleri olumlu karşılıyor.

 

Bir diğer nokta da zaten kendisine ait bir işletmesi olanlar. Rekabet ortamının piyasa değerlerini belirlediği şekilde, küçük ve orta ölçekli işletmeler için geçerli olan, devlet destekli hibe kredileri otuz bin liradan başlıyor. Toplam bütçenin yüzde kırk ya da otuzunu karşılamak gibi bir ortalamaya vurabiliriz. Bu miktarı bir daha geri istemiyor, böyle kuruluşlar da var. Güvenilir iş yaptığı için, alıcılara direk ödeme yaptığı için, tek amacı yeni kuruluşu desteklemek olduğu için piyasayı güçlendiriyor.

 

İmkanları iyi bilmek ve fırsatları kaçırmamak lazım. Sırf para için çalışmasanız da, sırf parasızlık nedeniyle daha iyi bir iş yeri kurmamak devlet destekli hibe kredileri varken gereksiz bir pozisyon. İnsan çalıştığı işin en iyisini yaptığı gibi, koşullarını da en iyiye taşıyabilmeli. Bankalardan kredi almaya değmez çünkü nasıl ödenecek diye düşünmek de bir iş, bir enerji sarfiyatı, bir bunalım nedeni. Sonunda hiçbir şey olmasa bile, maddi imkanlarınızı geliştirecek olan bir katkıyı otomatikman edinmek iyi bir amaç. Düşünmek için iyi bir şemsiye. Diyelim ki mobilyacı dükkanı açacaksınız, mağazanın elektrik masrafını ödedim mi diye düşünürken birden yeni mobilyalar getirtebileceğiniz bir anlaşmaya imza atma seviyesinde bir düşünceyle buluşuyorsunuz.

 

 Bir önceki yazımız olan DenizBank Kredi Faiz Oranları başlıklı makalemizde KREDİ FAİZ ORANLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

Sayfa başına git