Devlet Destekli Hibe Kredisi

Devletin destekleyerek verilen hibe kredisi geri ödemesiz olmaktadır. Kişilerin hangi alan olursa olsun yatırım yapmak istediklerinde aldıkları kredi olup, vatandaşlara sunulan bir imkân olmaktadır.

Devlet destekli hibe kredisi alabilmek için öncelikle bir işin olması ve bu işin geliştirilmesi ya da sıfırdan bir işin kurulması gerekmektedir. Son zamanlarda adını yeni yeni duyursa da pek çok kişi tarafından fazlası ile tercih edilmektedir. Girişimciliği artırmak adı altında başlatılan bu proje, yeni iş dallarının çıkması ve kişilerin yeni projeler üretmesi ile de hızla artmaktadır. Devlet destekli hibe kredisi, KOSGEB aracılığı ile kişilere verilmektedir. Bu kuruluş yeni bir proje ile iş kurup hayata atılmak isteyen ya da bir işyeri olup ancak işyerini geliştirip daha fazla yatırım yapmak isteyenler için hibe kredisini vermektedir. Ancak pek çok insan hibe kredisi işini yanlış anlamakta ve ihtiyaç kredisi ile karıştırmaktadır. Bu da durumların karışmasına ve kişilerin ihtiyaç adı altında hibe kredisine başvurmaları ile son bulmaktadır.

Hibe kredisini alabilmek için ilk olarak KOSGEB’e başvurmak gerekmektedir. Yeni bir iş ya da var olan işi geliştirmek adı altında yapılan projeler KOSGEB’e sunulduktan sonra oradan gelecek cevabı beklemektedirler. KOSGEB tarafından incelenen projeler eğer uygun bulunur ise kişilere kredi verilmektedir. Genel olarak geri ödemesiz olarak verilse de; yarı geri ödemeli, geri ödemesiz ve tamamı geri ödemeli olmaktadırlar. Verilen projenin durumuna göre ödeme şekillerine karar verilmektedir.

Devlet destekli hibe kredileri miktarı genel olarak 10.000 TL ile 70.000 TL arasında değişmektedir. Ancak yeni kanunlara göre miktarın değişmesi beklenmektedir. Hibe kredisinin avantajları arasında ilk olarak banka yerine devletten almak olmaktadır. Bir diğeri ise de faiz oranı 0 olarak verilmektedir. Devlet genel olarak hayvancılık ve tarım adı altında hibe kredilerinde firesiz kredi vermektedir. Uzun vadeli bir iş imkânı olduğundan hayvancılık en çok tercih edilen iş olmaktadır. Bunun yanı sıra üniversite öğrencilerinin yaptıkları projelerde fazlası ile desteklenmektedir. Yeni girişimciler adı altında olup, devlet destekli hibe kredisinden yararlanmaktadırlar.Bir önceki yazımız olan Borç Transferi Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Kredi ve transfer kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git