Devlet Tahvili’nin Özellikleri Nelerdir

Devlet Tahvili, devletin 1 yıldan uzun bir süre olan vadeli borçların karşılanması için Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılmakta olan borçlanma senedine verilen isimdir. Devlet İç Borçlanma adıyla da bilinmektedir. Bu devlet tahvillerinden yalnızca tüzel kişiler faydalanabilmektedir. Aynı zamanda bankalar bu tahviller yatırım aracı olarak kullanabilmektedirler. Faiz oranları düşük olan bu tahviller aynı zamanda ihalelerde teminat olarak kullanılma imkanı da vardır. Devlet tahvillerinin özellikleri nedir sorusunun ise ana cevapları bile bu tahvillerin vatandaşın yararına sayılabilmesine yardımcı olmaktadır.

Devlet tahvillerinin özellikleri nedir sorusu konu hakkında detaylı bilgi edinildikten sonra gelebilecek ilk sorular arasındadır. Devlet tahvilleri sayesinde bankalar süresinde ödenmemiş ise  ana paralarını faiziyle geri almak hakkına sahip olmaktadır. Vade tarihine kadar elde tutulan tahviller, vade bitiminde faiziyle ödenerek kazanç oranı yükseltilmektedir. Devlet güvencesi altında oldukları için bu tahviller ödeme garantilidir. Bu sayede tahvil sahibi vatandaşın kafasında herhangi bir parasını geri almasıyla ilgili soru işareti kalmamaktadır. Likit yatırım araçları olan bu tahviller yüksek ve sabit getiri sağlamaktadırlar. 1 yıldan uzun vadeli olan tahvillerdir ve emanet bankada güvenli ve ücretsiz biçimde saklanabilirler. Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkartılan bu tahviller merkez bankası aracılığıyla satış işleminde bulunurlar. Satışlar direk teslim ya da makbuzla belgelendirilmek suretiyle teslim olmak üzere yapılmaktadır. Bu sayede tercih sayısının fazlalığı göz önünde bulundurularak her düşüncede ki insana uymaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer özelliği ise faiz oranları düştüğünde ters orantılı olarak birim miktarların bu tahvillerde artmasıdır. Bu şekilde elde edilecek kazanç oranı yükselmektedir. İkinci el piyasaları mevcut olan bu tahviller hazine bonosuyla çoğu kez karıştırılmaktadır. Aralarında ki en önemli farklardan biri ise devlet tahvilleri 1 yıl ya da daha uzun vadeli olmaktadır. Hazine bonosunun vadesi ise 1 yıldan daha kısa bir süredir.

Çeşitli özellikleri sıralandığında devlet tahvillerinin tüzel kişilere getirisi oldukça yüksektir. Uzun ve orta vadeli yapılan bu yatırımlar tüzel kişilere zamanı geldiğinde yüksek kazançlar elde ettirebilecek düzeydedir. Tüzel kişiler bu durumun farkında olup devlet tahvillerini yoğun bir şekilde takip etmeye devam etmektedir.Etiketler:

Sayfa başına git