Devletin Çiftçiye Hibe Desteği

Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan tarım sektörü ekonominin ilk yıllarından günümüze kadar desteklenen bir ekonomi kolu olmakla beraber günümüzde de desteklenmeye devam etmektedir. Ekonomik etkinlikler arasında önemli bir yere sahip olan tarım sektörü ekonomik etkinliklerin devamlılığında da önemli bir yere sahiptir.

Bu nedenle tarımın desteklenmesi adına çiftçilere sağlanan kredi olanakları son yıllarda devlet desteği ile bankalar tarafından hem kredi seçeneklerinde hem de hibe seçeneklerinde artışa neden olmuştur. Hem devlet destekli kredi olanaklarında hem de devlet destekli hibe seçeneklerinde çiftçilere tarımsal üretimde destek olmak ve tarımsal üretimi teşvik etmek amaç haline gelmiştir.

Çiftçilere sunulan imkânlar hem destek hem de teşvik açısından fazlasıyla uygun koşulları içermektedir.

Sağlanacak olan bu kredi ve hibe seçenekleri devlet tarafından Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenmekte ve çiftçilerin hizmetlerine bankalar aracılığı ile sunulmaktadır. Bu seçenekler arasında son dönemlerde gündeme gelen bir destek seçeneği de Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre kırsal kalkınma adına sulama makinesi ve tarımsal ekipmanların alınabilmesi adına çiftçilere sunulan devletin çiftçiye hibe desteği adı altında sağlanan imkân %50 hibe olmak koşulu ile 100.000TL’ye kadar sunulan destek kredisidir. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından devlet desteği ile belirli dönemlerde tarımın teşviki adına çiftçilere hibe seçenekleri sunulmaktadır. Devletin çiftçilere sunmuş olduğu bu hibe seçenekli kredi seçeneği için tüzel kişiler adına da düzenlemeler yapılmıştır.

Devletin çiftçiye hibe desteği seçenekleri arasında yer alan tüzel kişiler için hibe seçeneğinde ise yine %50 si hibe olması koşulu ile 200.000TL’ye kadar kredi desteği sağlanmaktadır. Çiftçiler bu çiftçiler için hibe desteklerinden yararlanabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak zorundadırlar. Bu kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçiler hibe desteğinden yaralanmak için başvuru yapabilmektedirler. Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurulara hibe desteği sağlanmaktadır. Hibe desteğinden yararlanmak adına yapılacak başvurular gerekli başvuru formunun doldurularak il müdürlüklerine hibe kullanacak kişiler tarafından bizzat yapılmalıdır. Ekonomiyi canlandırmak adına sağlanan bu hibeler tarımsal teşvik niteliği taşımaktadır.

 

 

 Bir önceki yazımız olan Deniz Bank Çiftçi Kart başlıklı makalemizde Deniz Bank Çiftçi Kart hakkında bilgiler verilmektedir.

Sayfa başına git