Dolar Alım Satım

Amerikan doları finans piyasalarının en çok işlem gören para birimidir. Bunun yanı sıra 20’den fazla dolar çeşidi vardır. Bu dolar çeşitlerinden en çok işlem hacmi olanlar; Amerikan doları, Avustralya doları,  Kanada doları gibi dolar çeşitleridir. Bu dolarlara majör para birimler adı da verilir ve bu dolarlar en yüksek işlem hacmine sahip olan para birimleridir.

Ayrıca minör para birimleri olarak bilinen Hong Kong doları, Yeni Zelanda doları ve Singapur doları çeşitleri de yüksek işlem hacmine sahip olan dolar türleridir. Dolar alım satım tarihi açıdan da önemli bir geçmişe sahiptir. Bu durum dolar ticareti olarak adlandırılmaktadır.  Parasal sistemin başlangıçlarından önce altı-dolar dönüştürülebilirliği üzerinden ticari işlemler yürütülmekteydi. Yani altın ve dolar için ticari işlemlerin yürütülmeye başlanmasında en önemli iki değer birimi adını verebiliriz. Daha sonraları Amerikan doları üzerinden yapılan bu para politikalarına karşı çıkan ülkeler bu anlaşmayı bozmuşlar ve parasal düzene geçmişlerdir. Doların piyasalar içerisinde bu kadar önemli bir yere sahip olmasında altın ve petrol gibi diğer birçok parasal değeri yüksek metaların Amerikan doları üzerinden işlem görmesinden kaynaklanmaktadır.

Durum böyle olunca dolar alım satım işlemleri de piyasalar içerisinde önemli yer kaplayan bir hal almıştır. Doların bu kadar yüksek işlem hacmine sahip olmasında Amerika’nın en büyük dünya ekonomisi olması da etkilidir. Dolar yatırım amacı ile de finans piyasalarında tercih edilen bir yatırım şekli halini almıştır. Birçok para biriminde o para biriminin dolar karşılığı üzerinden işlem yapılmaktadır. Dolar üzerinden yapılan işlemler son dönemlerde daha da yaygınlaşmıştır. Piyasaların sürekli dalgalanması olumlu ya da olumsuz etkileri mutlaka dolar kurunu etkiler ya da dolar kurunda meydana gelen herhangi bir değişiklik diğer piyasa araçlarını etkiler. Piyasalar üzerinde en etkili role sahip olan dolar evrenselleşmiş bir para birimi halini almıştır. Ve tüm dünya ülkeleri dolara bağımlı bir hale gelmiştir. Dolar dünya ülkelerinden, finansal yatırımcılara, borsacılara ve hatta hane halklarına kadar birçok kesim için yatırım amacı olarak kullanılmaktadır.

 Sayfa başına git