Dolar Ne Zaman Düşer?

Ülkemizde de yakından takip edilen dolar Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimidir. Ülkemizde doların değer kaybetmesinin ve değer kazanmasının sebebi pek çok değişken değere bağlı olabilir. Gün içerisinde bu değişken değerlere bağlı olarak dolarda değişiklikler gözlemlenebilir.

Dolar ne zaman düşer? sorusunun cevaplarından birisi ve en büyük nedeni arz-talep dengesinin değişkenliğinden kaynaklanmaktadır. Ülke iç piyasasında dolar, vatandaş veya şirket taleplerini karşılamaya devam ediyor ise o ülkede cari açık yok anlamına gelir. Oluşan bu durum dolar fiyatının düşmesine neden olmaktadır. İç piyasada ihtiyaç duyulan dolar miktarı karşılandığı ve dolar piyasada miktar olarak arttığı sürece, doların fiyatı düşmeye ve dolar değer kaybetmeye başlar.

Siyasi istikrar ve politik belirsizlik de dolar fiyatının azalıp veya artmasına sebep olmaktadır. Eğer ülkede siyasi ortamda gerginlik yoksa belirsizlik yoksa bu durum borsayı etkilemekte, borsanın bu şekilde etkilenmesi de dolar fiyatları üzerinde doğrudan etki göstermektedir. Borsa üzerindeki bu değişiklik borsanın pozitif değerde işlem görmesine sebep olmakta ve dolarda buna bağlı olarak düşmektedir. Bu şekilde birbirini etkileyen olaylar ile yani doların düşmesi ile borsa yine olumlu etkilenecek ve pozitif değerlere yükselecektir, borsa tekrar pozitif değerle işlem görünce dolar yine düşecektir. Bu şekilde etkileşim söz konusu olabilir. Görüldüğü üzere dolar fiyatı ve borsa birbiriyle direk etkileşim içindedir. Ülke yöneticileri cari açığın artmaması ve doların yükselmemesi için siyasi istikrarı yakalamaya, gergin ortamlar oluşturmamaya çalışmaktadırlar.

Dolar ne zaman düşer? sorusunun bir diğer cevabı da enflasyon verisidir. Enflasyon verisi Merkez Bankası tarafından açıklanmaktadır. Merkez Bankası tarafından açıklanan enflasyon oranı düşük olur ise faiz artırımı önünde bir set oluşturmayacaktır. Bu durum fiyat istikrarının korunmasında zorunluluk görevi olan Merkez Bankası faizi istediği gibi arttırıp azaltabilir beklentisini yok edecektir. Bu oluşan durum piyasada dolar fiyatının düşmesine sebep olacaktır. Enflasyon verisi için beklenilen bir değer öngörülür, bu değer beklenenden düşük çıkar ise faiz indirimi yapılabilir durumlara ihtiyaç kalmayacağı anlamına gelir. İşte bu durum yüzünden de dolar düşüş gösterir.

 Etiketler:

Sayfa başına git