EFT Saatleri

 Hepimiz az ya da çok birikimimizi bankalara emanet ediyoruz. Daha güvenli olduğu ve belli bir arttırıma ulaşması için seçtiğimiz bu yöntemle birikimimiz daha değer kazanıyor. Bankalarla sürekli işlem yapmak gün geçtikçe kolaylaşıyor. Her geçen gün bize bir çok kolaylık sağlamak amacıyla kendilerini yenileyen ve hizmet koşullarını çeşitlendiren bankalarda, gerek bire bir, gerekse onlıne işlem yapmak ve yaptırmak mümkün. Eft de bu hizmetlerden sadece biri. Bütün kurumsal firmalarda olduğu gibi belli kurallar içinde işleyiş gösteren bankalar, sınırsız hizmet koşullarını bazı işlemler için, belirli saatlerle kısıtlamak zorunda kalabiliyorlar. Eft saatleri de buna dahil. Kısaca eft hizmetini açıklamak gerekirse, farklı bankalar üzerinden, yine farklı hesaplar arasındaki para alma ve gönderme işlemi olarak özetleyebiliriz.

Eft işlemleri iki türlü yapılabiliyor. Bunlar direkt olarak banka şubelerinden ya da, mobil olarak. Eft ile para transferi sırasında ıban veya hesap numarası seçenekleri sunulmaktadır. Herhangi bir aksilik çıkmadığı sürece 10 ile 15 dakika içinde eft işlemleri tamamlanır. Her bankanın eft işlem şartları farklı farklı olmakla beraber, eft saatleri de farklılık göstermektedir. Eft yapma saatleri genelde sabah saatlerinde başlar, örneğin 08:00 veya 09:00 arası gibi ve akşam 17:30 ile 18:00 itibari ile son bulur. Dediğimiz gibi bu saatler her banka için değişiklik gösterir.

Eft saatleri için belli bir saat aralığı belirlendiği gibi, belli bir gün dilimi de belirlenmiştir. Hafta sonu eft işlemi hiçbir bankada yapılmaz. Sadece hafta içi yukarıda belirtmiş olduğumuz saatler içinde eft yapılmaktadır. Eft işlemleri dışında bankalardaki diğer işlemlerde herhangi bir gün ve saat kısıtlaması yapılmamaktadır. Yoğun iş temposu içinde bankalar eft ve diğer işlemler için böyle belli kurallar getirerek bir düzen sağlamaya çalışmaktadır.

 

 

 Etiketler:

Sayfa başına git