Emekli Maaşı Avansı 2018

Halihazırda emeklilerin maaşından avans alabilmesi için bir uygulama mevcut. Bu uygulamada henüz maaş bağlanmamış olan emekliler için bir çözüm sunulmuş durumda buna göre ; Emekli maaşının bağlanmasını bekleyenlere yönelik avans uygulamasında  net asgari ücretin 3 katına kadar emeklilere maaş avansı veriliyor. Avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan 1/4 (yüzde 25) oranında kesilerek bu işlem uygulanıyor. Maaş avansı alabilmek için (2018 yılı için) Emeklilik başvurusu yapan kişiye avans ödemesi yapılması için aylığın 90 gün içinde bağlanamamış olması ve yazılı başvuru yapılması gerekiyor.

2018 yılında emeklilere maaş avansı verilmesi beklentisi ise şöyle: Maaş avansının mevcut emekliler için de hayata geçirilmesi bekleniyor.   Sistem mevcut emekliler için de uygulanırsa ; emekliler nakit sıkıntısı yaşadıklarında SGK’ya yazılı başvuru yaparak maaşının 3 katına kadar avansçekebilecekler .  Maaş avansı uygulaması eğer maaşın üç katı kadar olacak şeklinde bir yeni düzenleme 2018 yılında gelirse ; maaşı 2 bin lira olan bir emekli, 6 bin lira maaş avansı alabilecek. Çekilen avans geri ödeme sürecinde emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle kesilecek.

Maaş avansında faiz var mı?

Maaştan alınan avanstan faiz alınmayacak. Yani sıfır faizli kredi kullanmış gibi işlem yapılacak. Maaşından avans çekenler , çektikleri avansı taksitlerle geri ödeyecek. Bu uygulama 2018 yılında gerçekleşirse emeklilerin bu güne kadar kullanmak zorunda kaldıkları banka kredileri için ödemek zorunda kaldıkları faiz , kredi masrafı gibi giderler de sıfırlanmış olacak. Şöyle ki her kredide olduğu gibi emeklilerin kullandıkları banka kredilerinde de bankadan nakit ihtiyacı için kredi kullananlar, hem kredi faizi,  hem de kredi masrafı ödemek zorunda kalıyor.

Umarız 2018 yılında beklentilerin öngördüğü şekilde mevcut emekliler için maaş avansı çekme uygulaması faizsiz ve masrafsız olacak şekilde uygulanır ve ihtiyaçlarını gidermek zorunda olan emeklilere bir umut doğar.

Emekli maaş avansı çekme ile ilgili gelişmeler bu yazının devamında takip edilerek sizlerle paylaşılmaya devam edecektir.Bir önceki yazımız olan Binance Referans Kazancı başlıklı makalemizde binance referans, binance referans kodu ve binance referans linki hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git