EN UYGUN FAİZLİ KREDİ TÜRÜ

Bankadan kredi çekeceksiniz. Ama size uygun kredi çeşidini bilmiyorsunuz. Hiç şüphesiz ki, kredi çekeceksek en uygun faiz oranının olduğu krediyi çekmek isteriz.

Her bankanın farklı isimler altında kredi türleri vardır. Mesela ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, mortgage, tarım kredisi, kamu kredisi, bayram kredisi, yılbaşı kredisi, bahar kredisi, tatil kredisi… İsimler bu şekilde uzayıp gidiyor. Peki, biz kendimize uygun olan kredi çeşidini nasıl belirleyeceğiz ve en uygun faizli krediyi nasıl belirleyeceğiz. Size birkaç örnekle bunu gösterelim.

Uygun bir ev buldunuz ve kaçırmak istemiyorsunuz. Bankalardan kredi talebinde bulunurken konut kredisi seçeneğini seçmeniz sizin avantajınıza uygun olacaktır. Çünkü bankalar en uzun vadede ve düşük faizle konut kredi sağlamaktadır. Yalnız bu düşük faizli krediyi sadece ev için kullanabiliyorsunuz. Çünkü banka aldığınız eve borcunuz bitinceye kadar ipotek koyuyor. Yani borcunuzu ödemezseniz banka evinizi elinizden alıyor. O yüzden düşük faizli konut kredisini sadece ev alırken kullanabilirsiniz. Diğer ihtiyaçlarınızda bu krediyi kullanamazsınız.

İkinci el yada sıfır bir araç alacaksınız. Kullanacağınız en uygun faizli kredi türü taşıt kredisi olmalıdır. Zira araç alımlarında en uygun kredi taşıt kredisidir. Taşıt kredisinde de yine ev kredisinde olduğu gibi sadece taşıt alımında kullanabiliyorsunuz ve taşıtınız borcunuz sürecinde ipotekli oluyor.

Peki acil nakit ihtiyacınız oluştu. Bunun için en uygun faizli kredi türünü nasıl belirleyeceğiz. Birçok bankanın aynı ismi kullandığı ihtiyaç kredisi türünü seçmeliyiz. Fakat bu kredi türünde ince bir detay vardır. Bankaların farklı özelliklere göre çeşitli ihtiyaç kredi türleri vardır. Mesela emekli, kamu çalışanı, çiftçi, kobi, fabrikatör gibi farklı bir koşulunuz varsa bu özelliğinize göre uygun kampanya yapan bir bankayı seçerseniz, size en uygun kredi türünü ve faiz oranını seçmiş olursunuz. Yani direkt gidip herhangi bir avantajı olmayan ihtiyaç kredisini çekmeniz sizin zararınıza bir durumdur.

Kredi çekmeden önce mutlaka, sosyal medyadan, internette arama motorlarından, bankaların internet sitelerinden banka ile ilgili kampanyaları araştırmalı ve sizin özelliğinize uyan kampanyadan ve en uygun faizli kredi türü kredi çekmeniz en avantajlı durum olacaktır.Bir önceki yazımız olan Garanti Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Sayfa başına git