Endeks Nedir?

Son yıllarda çok fazla sayıda kişi tarafından tercih edilen borsa, kişilerin riskli fakat bir o kadar da yüksek kazançlara sahip olmasını sağlamaktadır. Borsada para kazanabilmek ve yatırımlarını güvenli bir şekilde değerlendirmek isteyen kişilerin muhakkak gerekli eğitimleri alması gerekmektedir. Bunun sebebi ise, borsada birbirinden farklı ve bir o kadar da fazla sayıda terimin bulunmasıdır. Bu terimlerin en doğru şekilde öğrenilmesi gerekmekte olup kişiler tarafından da doğru zamanda uygulanması gerekmektedir. Bütün bunlar doğrultusunda kişilerin kazançları kayıplarından daha fazla olabilmektedir.

Borsada yer alan terimlerden birisi de endekslerdir. Borsa İstanbul yani Bist kapsamında işlem gören payların grup şeklinde performanslarının hesaplanması amacına endeks adı verilmektedir. Oldukça büyük bir öneme sahip olan endeks, kişiler tarafından da önemli bir merak konusu olabilmektedir. Bu sebeple de endeks nedir? Sorusu oldukça yaygın bir şekilde sorulmaya devam etmektedir. Bu sorunun cevabı ise son derece geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır. Pay sayısı sabit olan endekslerin dışında, yeni bir endeks hesabının yapılabilmesi için şirket sayısının en az 5 olması gerekmektedir. Hesaplama esnasında şirket sayısının 2’nin altında olması halinde, duyuru yapılmakta ve hesaplama durdurulmaktadır. Endeksler içerisinde yer alan Bist 100, Bist 50 ve Bist 30 son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu önemli endekslerin değerlendirilmesi ise periyodik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Kasım, Şubat, Mayıs ve Ağustos aylarının son işlem gününden geriye doğru hesaplanan 6 ay, bu endekslerin değerlendirmelerinde göz önünde bulundurulan sürelerdir.

Büyük bir öneme sahip olan ve son derece kapsamlı bir konu olan endeksler, borsada olmazsa olmaz kavramlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple de endeks nedir? Sorusunun cevabının eksiksiz bir şekilde öğrenilmesi ve işleme koyulması gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin borsadan kazançları oldukça uzun süreleri alabilmektedir. Borsa, doğru kurallar ve doğru zamanlar çerçevesinde gerçekleşmesi halinde kişilerin para kazanmalarını sağlarken aynı zamanda bu durumdan keyif almalarını da sağlamaktadır. Kişilerin bu imkânlardan faydalanabilmeleri için, bütün bilgileri en ince ayrıntısına kadar öğrenmeleri son derece önemlidir.Sayfa başına git