Engellilere Kredi Veriliyor mu?

Engelliler Bankadan Kredi Çekebiliyor mu?

Bankacılık hizmetinin son yıllarda çok hızlı bir şekilde büyüdüğü bilinmektedir. Genellikle çeşitli gruplardaki kredi bölümleri, bankacılık hizmetinin büyük bir hamle yapmasını sağladı. Birçok gerçek ve tüzel kişiler bu kredi paketlerinden yararlanarak ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Peki, Hangi bankalar engelli kredisi veriyor ? ya da  bu bankalar engelliye kredi kullandırıyor mu? Pek çok açıdan şahıslara destek veren bankalar, toplumumuzda ayrı bir konumu olan engellilere de bu anlamda destek sundu.  Engellilerin de türlü isteklerini yerine getirebilmek amacıyla kredi paketleri verilmektedir. İlk etapta 2008 yılında engelli bireylere kredi kullandırmaya başlayan özel bir bankanın öncülük ettiği bu hizmet, çabucak yayılarak birçok banka tarafından da bu imkân sunulmuştur.

Hangi Bankalar Engelliye Kredi Veriyor?

Engelliler bankadan kredi çekebiliyor mu? Sorusu uzun bir zamandır yanıt bekleyen önemli sorulardan biridir. Bu hususta Yapı Kredi Bankası 2008 yılında önemli bir hamle yaparak engelli bireylerimizin de yararlanabileceği kredi imkânını vermeye başladı. Bir takım çalışmaların ve iyileştirmelerden sonra hızlı bir şekilde gelişen bu sektörde Garanti Bankası da kendine yer edindi. Garanti Bankası bu hususta daha geniş çaplı bir çalışma yürüterek engelli kişilerin de banka imkânlarından daha fazla yararlanması doğrultusunda eyleme geçti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile beraber ortak bir çalışma yaparak iş kurmak talebinde bulunan engelli fertlere girişimcilik kredisi çalışmasını başlattı. İşe Katıl Hayata Katıl adlı bu uygulama, dünya nezdinde bir sosyal sorumluluk projesi özelliğindedir.

Engelli bireylere kredi kullandıran bankalardan birisi de Finansbank’tır. Finansbank, devlet tarafından engelli şahıslar açısından araba alımlarında ÖTV vergisi indirimini devreye koyarak bir kredi paketi imkânı vermiştir. Engellilere kredi kullandıran bir diğer iş kolu ise KOSGEB’dir. KOSGEB, engelli girişimcilere bağış ya da faizsiz kredi gibi destekler vermektedir. Engelli bireylere kredi veren bir başka banka da devlet destekli bankalardan bir diğeri ise Halkbankası’dır. Banka, girişimci bir kişiliğe sahip engelli müşterilerine destek olmak için ihtiyaç duydukları malzemeleri ve teçhizatı sağlayabilmeleri için kredi sunmaktadır. İlgili bakanlıkların ortak protokol imzalaması ile beraber Girişimcilik Engel Tanımaz sloganı adı altında adım atıldı. Bu proje çerçevesinde birçok engelli bireyimiz kredi çekerek kendi işlerini kurmaktadır.

Engelli şahıslara kredi kullandıran bankalar ya da engellilere kredi veren bankalar kategorisine İş Bankası, Denizbank, Ziraat Bankası, Şekerbank, Türkiye Ekonomi Bankası ve Vakıfbank’ı da ekleyebiliriz.Benzer şekilde engellilere kredi kartı da ilgili bankalara başvuru yaparak edinebilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Emeklilere Özel Kredi başlıklı makalemizde Emeklilere Özel Kredi, ziraat bankası ve Ziraat Bankası Emeklilere Özel Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git