Euro Alım Satım

Euro tarihi çok eski olmayan bir para birimidir. Amerikan dolarından sonra en çok işlem hacmine sahip olan Euro 1999 yılında kullanılmaya başlanan bir para birimidir. Euro Avrupa Birliğinin resmi para birimidir. Avrupa Birliğine üye olan 27 ülkeden 17’sinin ve Avrupa Birliğine üye olmayan 3 ülkenin resmi para birimidir. Euro’nun kullanılmaya başlanmasında asıl amaç Amerikan dolarının dünya hâkimiyetinin önüne geçmektir.

Ve Euro Amerikan dolarından sonra en çok ticareti yapılan para birimidir. Euro son dönemlerde Avrupa Merkez Bankası’nın uyguladığı para politikası nedeni ile düşüşlere maruz kalmış ve tutarsız bir dönem geçirmiştir. Bu nedenle amacında başarıya ulaşamamıştır. Tarihi İkinci Dünya Savaşı sonrasına dayanan Euro aktif olarak 1999 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa ülkelerince Amerikan dolarına bağımlı olma düşüncesi benimsenmemiş ve doların işlem hacmi üstünlüğüne son vermek amacı ile piyasaya sunulmuştur. Bu nedenle Euro’nun küresel ekonomiye entegrasyonu içi sağlam bir alt yapı kurulmaya çalışılmıştır. Ama tüm bu çabalar tam anlamıyla başarıya ulaşmada yeterli olmamış ve amaca kısmen ulaşılabilmiştir. Euro’nun tam anlamıyla tedavüle girmesi 1 Ocak 2002 tarihinde gerçekleşmiştir. Günümüzde ise Euro alım satım işlemleri Amerikan doları ile birlikte en çok tercih edilen ticaret şekli haline gelmiştir.

Euro-Dolar paritesi dünya piyasalarında önemli işlem hacmini oluşturmaktadır. Euro yatırımı yapmak isteyenler birçok etkeni göz önünde bulundurmalı ve takip etmek zorundadırlar. Amerikan dolarından sonra en yüksek işlem hacmine sahip olan Euro alım satım işlemleri önemli bir yer tutmaktadır. Kişilerin Euro yatırımlarında dikkat etmeleri gereken özelliklerden en önemlisi Euro’nun işlem gördüğü pariteyi oluşturan diğer para birimleri hakkında bilgi sahibi olunmasıdır. Çünkü piyasalarda her türlü değer birimi birbiri ile yakın ve doğrudan bir ilişki içerisindedir. Ve birinde meydana gelen değişim diğerleri üzerinde de etkiler yaratır. Özellikle Amerika doları ve İngiliz sterlini para birimlerine karşı işlem gören Euro ait olduğu ülkeler dışında bu para birimlerinde meydana gelen değişikliklerden etkilenir. Piyasalarda işlem gören pariteler para birimleri değerlerindeki değişiklikle şekillenir.

 

 

.

 Sayfa başına git