Euro Ne Zaman Düşer?

Avrupa’daki 19 ülkenin ortak para birimi Euro, ilk kez piyasaya sürüldüğünde dolar karşısında gördüğü seviyeye yaklaştı. 4 Ocak 1999’da kaydı olarak yürürlüğe girdiğinde 1. 1789 dolardan işlem görmeye başlayan Euro’nun değeri perşembe günü 1. 1756 ile 9 yılın en düşük seviyesine geriledi. Mayıs ayından bu yana değer yitiren Euro’daki düşüşte Euro Bölgesi’nden gelen zayıf verilerin etkisi büyük. Almanya’da fabrika siparişleri kasımda yüzde 2. 4 düştü, sanayi üretimi de yüzde 0. 3’lük artış beklentisine rağmen yüzde 0. 1 daraldı.

Orta vade aşağı sinyalleri devam ediyor. Direnç 3, 230seviyelerinden başlıyor. Destek ise 3, 16 seviyelerinde. Yılbaşı nedeniyle yabancı oyuncular tatilde olacağından işlem hacmi düşük olabilir. Bu durum hem trade fırsatı vermesine hem de sürpriz hareketler yapmasına neden olabilir. Orta vade teknik veriler uzun süredir yatay hareket nedeniyle çok güvenilir değildir.

Son 6 aydır dalgalanma çok. Şuan da 3.21 olan Euro yılbaşına yaklaşıldıkça düşüşte hız kesmiyor. Örneğin şuanda bile haftalık değişim yüzdesi -1,30, günlük değişim yüzdesi-0,81, aylık değişim yüzdesi 5,5 gibi istatistikler mevcut durumda iken Euro ne zaman düşer? Sorusunun cevabı gözler önünde.

Bugün Avrupa Merkez Bankası tarihi bir karar alarak Mart ayında tahvil alımına başlayacağını belirtti. Euro, 1,1215 seviyesi ile 11 yılın en düşük seviyesine geriledi. . ABD merkez bankasının sonbahara kadar faiz oranlarında artırıma gitmesi beklenmiyor. Ancak bilgilere göre Avrupa Merkez Bankası’nın 2016 Eylül’e kadar 60 milyar dolarlık alım yapacağını biliyoruz.

1 Ocak 2002’de 11 Avrupa Birliği (AB) ülkesinde nakit olarak tedavüle çıkan Euro en yüksek kapanış değerini 1. 5990 ile Temmuz 2008’de gördü. Tahminlere göre 2016’da Euro ile dolar eşitlenir. Euro ne zaman düşer sorusunun diğer ve asıl gerçeklerinden birisi:

-Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) parasal genişleme hazırlığı.

-Yunanistan’da 25 Ocak’ta erken genel seçim yapılacak olmasının yarattığı belirsizlik.

-Yunanistan’ ın Euro’ dan  çıkacağı korkusu.

-Petrol fiyatlarının son 5. 5 yılın en düşük seviyesine inmesi.

-Avrupa’da deflasyon korkusunun gerçeğe dönüşmesi.

Devletler  arası yatırımcı firmaların rollerinde değişiklik oluncaya kadar sürekli düşüş grafiğinde istatistiklerde değişimlere sebep olacak.

 Etiketler:

Sayfa başına git