Euro Ne Zaman Yükselir

Euro 2015 yılın ilk başlarında 2,90 üzeri seviyelerde gezmekte ve yükseliş grafiği çizmekteydi ancak; sadece Türkiye değil dünya üzerindeki gelişmeler Euro’nun gidişatını maalesef kötü bir şekilde etkilemeye başladı diyebiliriz.

Son 1 yılda 10 gelişmiş ülkenin para birimi arasında olan euronun, para bloku ekonomilerindeki toparlanma ve küresel büyümenin Avrupa ürünlerine olan elektronik, tasarım, otomobil ve nano aletler gibi ürünlere talebin artırması ile daha da değer kazanabileceğini söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz dönemlerde sürekli gündeme gelmekte olan konulardan biride 1 KASIM da gerçekleşen erken seçimin Euro düşecek mi yoksa artış mı gözlemlenecek? Sorusu dikkatlerde kalmıştı. Son zamanlara döviz kurlarındaki büyük değişim yüklü miktarda yatırım gerçekleştirmeyi planlayan yatırımcıları da tedirgin etmektedir. İşin diğer yüzü ise kriz içerisinde bulunan Yunanistan bu durumdan da en çok etkilenecek ülkelerden birisi.

2016 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan yatırımcılar ve Avrupa merkez bankası arasında gerçekleştirilecek olan yatırım ve döviz kurlarının incelenip gözden geçirileceği toplantı belki de dünyadaki önemli yatırım şirketlerini etkileyebilir. Euro ne zaman yükselir kesin olarak bilinmemekle birlikte döviz ve borsa tahminlerine göre 2015 yılını düşüşe geçerek kapatacak olarak görünen dolar 2016 yılında ani dalgalanma ile yükselmesi ve dolar ile aynı eşitliği yakalayacağı da öngörülüyor.

Yatırım şirketleri özelliklede konut, otomobil ve elektronik alnındaki satışlarında beklentilerinin tersi yönünde gelişmiş olan ani düşüş kurundan rahatsız ve mutsuz olmuş görünüyorlar. Özelliklede Avrupa kökenli birçok şirket bu kurda yüklü miktarlarda zarar etti.  Yatırımcıların ve borsanın beklentisi  Eylül 2016. Euro ne zaman yükselir?  Sorusunun cevabını sürprizlerle dolu olan döviz kuru ve borsanın yakın tarihlerde sevindirici istatistikleri gösterecek.

Euro dolar dan bağımsız olarak istatistiklerinde ve kurunda dalgalanma gösterirken dolar çapraz kur sonucu belirli istatistik dalgalanmalara maruz kalıyor. Fakat son haftaların hatta günlerin düşüş kurlarına göre Euro ve dolar aşağı yukarı aynı değerde seyir ederek dikkat çekiyor. Bu yakın değişim ve dalgalanmanın 2016 da önce yaklaşık eşitliğin gözlemlenerek daha sonra Euro nun yine gündemdeki yerini koruması düşünülüyor.Etiketler:

Sayfa başına git