Ev Kredisi Alabilmek İçin Ekspertiz Değerlendirmesi

Ev Kredisi Alabilmek İçin Ekspertiz Değerlendirmesi

 Konut sahibi olmanın düşünü kuran birçok yurttaş için geliştirilen kredi çalışmaları ve bankaların yaptığı ev kredisi fırsatları insanların yüzünü güldürüyor. Kirada kalarak kendi konutu olmadan her ay kazancının büyük bir bölümünü cebinden veren yurttaş mortgage kredisi ile artı bu bedeli kendi konutu için gözden çıkarabiliyor. Öyleyse ev kredi süreçleri ne şekilde oluyor? Bankalar hangi noktalara önem veriyor? Uzman incelemesi raporları nelerdir ne şekilde meydana geliyor? Ev kredisi için ekspertiz  raporu nasıl hazırlanıyor?

İlk yapmanız icap eden iyice gezerek sizlere en cazip konutu bulmak. İlk kez konut sahibi olacaksanız pek çok noktaya önem vermeniz gerekiyor. Düşünü kurduğunuz konutu belirledikten sonra kredi almak için cazip faiz olanaklarını veren bankalardan birine müracaat edebilirsiniz. Bu mevzuda emlak şirketleri da sizlere destekçi olacaklardır. Bankalar ilk önce sizin kredi notlarınıza daha sonra ise aylık kazancınıza dikkat ederler.

 

Ekspertiz Ev Değerlendirirken Neleri Hesaba Katıyor?

Tüm koşullar cazip ise çekmeyi dilediğiniz konutun kanuni değerini tespit etmek için ekspertiz yollayacaklardır. Ekspertiz tutanağı bankalar değil sertifikaları var olan şirketler vasıtasıyla temin edilir. İşte bu rapor ile daha sonra konutunuzun bedeli belirlenir ve sizlere bu bedelin yüzde 75’i kredi şeklinde verilir.

Uzman incelemesi raporlarını meydana getiren şirketler birtakım ölçütleri göz önünde bulundururlar. Konutun inşaat biçiminde olup olmadığı, yapının yaşı, şehri, semti, mahallesi sözün kısası ikametgâhı, depreme dayanıklılık hali, etrafındaki diğer evlerin ederi vb. pek çok hususa dikkat eder. İfade ettiğimiz gibi bu rapor bankalardan bağlı olmadan kredi değerlendirme uzmanları vasıtasıyla yapılır ve lisans gereklidir. Düzenlenen ev kredisi için ekspertiz  raporu daha sonra bankaya gönderilir ve alacağınız kredinin tutarı meydana gelmiş olur.Bir önceki yazımız olan Anında Kredi Kartı Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde acil kredi kartı ve pratik kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sayfa başına git