Ev Kredisi Nedir?

Ev Kredisi Nedir?

Ev almak herkesin en büyük hayallerinden biridir. Fakat ev almak kolay bir şey olmadığı gibi insanların bu isteğini yerine getirmeleri için de ciddi bir birikimlerinin olması gerekir. Eğer bu anlamda birikim yapamıyorsanız mecburen ev almak adına kredi çekmeniz gerekir. Çektiğiniz krediyi de geri ödeyeceğinizin farkında olarak kullanmalısınız. Aksi halde sorun yaşayabilir ve evinizi güzel bir şekilde satın alamazsınız. Kredi çekmek için belirli şartlara uymanız gerekir. On sekiz yaşından büyükseniz ve çalışıyorsanız hemen başvuru yapabilirsiniz. Ev almak için alınan krediye konut kredisi adı verilir ve bu kredi ile ancak ve ancak ev alınır. Yani ev kredisi diye bir kredi çekerek bu parayla araç almanız söz konusu olmaz. Ne için kredi çekerseniz onu yerine getirmeniz gerekir.

Ev Kredisi Alma Şartları

Ev kredisi almak istiyorsanız öncelikle bankaya satın alacağınız evi göstermeniz gerekir. Eğer ev kredi çekimine uygun değilse ev için kredi çekemezsiniz. Bu da ekonomik olarak sorun yaşamanıza sebep olacaktır. En iyi şekilde ev kredisi çekmek için mutlaka faiz oranı araştırması yapmanız gerekir. Bazı bankalar herkese kolayca kredi verirler fakat bunun karşılığında da sizlerden ciddi oranlarda faiz alırlar. Eğer bu gibi bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız araştırma yaparak kredi çekmeniz gerekir. Ancak bu sayede çok fazla faiz ödemekten kurtulabilirsiniz.

Ev Kredisi Çekme ve Ev İpoteği

Ev kredisi çektiğinizde eviniz ipotek edilir ve bu da evin borcun ödenene kadar bankanın elinde olduğunu gösterir. Genel olarak ipotek evin tamamına değil bir kısmına yapılır. Eğer sizler de ev kredisi çekmek istiyorsanız evinizin bir kısmının ipotek edileceğini bilmeniz gerekir. Bu ipotek durumu bankanın bir önlem alma şeklidir. Öyle ki bankalar ödeme yapılmaması ihtimalini sağlama almak için evi ipotek eder. Evin ipotekli olması demek borcu ödemezseniz evin satılacağı ve bankanın parayı alacağı anlamına gelir. Bu gibi bir durumla karşılaşmak istemeyen kişilerin borçlarını düzenli olarak ödemeleri gerekir. Ancak bu sayede banka ile mahkemeye gidecek kadar ağır bir durum oluşmaz.Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Kefil İstenme Durumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sayfa başına git