Ev Kredisi

Kişiler ilk evlendikleri zamandan itibaren kendi evlerinde, kira derdi ile uğraşmadan oturmak istemektedirler. Herkesin kendi evinin olması, insanları mutlu etmekte ve istedikleri gibi evlerine harcamalar yaparak dayayıp döşeyebilmektedirler. Herkes ev almak istese de bu her zaman mümkün olmamaktadır. Bu yüzden ev alıp hem kişilerin ileri ki hayatlarında rahat etmeleri hem de bir güvencesi olabilmesi için ev kredisi alarak, kendi ödeme planları ile ev sahibi olmaları mümkün olmaktadır. Ev kredisinin bir diğer ismi de bankalar tarafından mortgage kredisi olarak geçmektedir. Kişilerin belirli bir ipotek karşılığında istedikleri miktarı banka tarafından, vergi miktarında da fazlası ile avantaj sağlamalarına yardımcı olan kredi tipi olmaktadır.

Kişiler ev kredisi çekmeden önce ilk olarak kredi çekecekleri zamanlarda bankalarda ev kredisi adı altında bankaların ne kadar faiz oranı verdiklerine bakmaları gerekecektir. Kişiler kredi çekerlerken bankalardan alınacak evin fiyatına göre işledikleri faize, dosya masraflarına, kişilerin ödeyecekleri peşinat miktarına ve aynı zamanda kişilerin aylık gelirlerine göre ayrıntılı bir inceleme yapmaları gerekmektedir. Bankaların belirledikleri faiz oranları haftalık hatta yeri geldiğinde günlük olarak değişiklik göstermektedir. Bankalar özel günlerde ya da bayramlarda faiz oranlarını düşürme ya da faiz oranlarını sabit tutma gibi imkânlar ile de kişilere kolaylıklar sağlamaktadır. Bu kolaylıkları kaçırmayıp, o dönemlerde kredi çeken kişiler düşük faiz ve vade oranları ile ev sahibi olabilmektedirler. Ancak kredi çekimi her zaman kolay olmamaktadır. Kişilerin eğer çekecekleri miktarı aydan aya ödeyecek durumları olduğu an kredi almaları gerekmektedir.

Ev kredisi bankalar tarafından alınacak eve göre değişmektedir. Kişiler, kredi başvurularında kimlik, tüketici adına kayıtlanmış bir fatura, nerede oturduklarını gösteren bir ikametgâh belgesi, gelir durumunun gösterildiği belge ve yeni alınacak eve dair tapu belgesi bankalara sunulmaktadır. Bankalar bu belgeleri kontrol ettikten sonra kişiye kredi vermeden önce, kredi çekmek isteyen kişinin istenilen miktarı ödeme gücünün olup olmadığına, yeni alınacak evin krediye uygun olup olmadığına ve uzman incelemesi değerini belirledikten sonra eğer her işlem tam ise kredi verilmektedir.Bir önceki yazımız olan Ev İpoteği İle Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde ev ipoteği ile kredi, Ev İpoteği İle Kredi Veren Bankalar ve Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git