Faizsiz Kredi Nedir, Ne Değildir ?

Kulağa ne kadar da hoş geliyor değil mi faizsiz kredi. Yaşamın zorlu koşulları, bizi belki de asla işim olmaz dediğimiz bankalarla iş yapmaya mecbur bırakıyor. Ekonomi, finans, borsa, bankacılık, o, bu falan derken bir de bakmışız bunları araştırırken buluyoruz kendimizi. Ama siz hiç zahmet etmeyin, biz sizin için araştırdık ve neymiş bu faizsiz kredi öğrendik. İnsanın kafasını karıştıran bankacılık işlemleri sanıldığı kadar zor değil, öncelikle bunu söyleyelim. Aklımız anlamını bilmediğimiz bankacılık jargonu yüzünden biraz bulansa da, bankaların sunduğu açıklayıcı bilgiler bizi aydınlatıyor. Çeşitli ihtiyaçlarımız sebebiyle bankalardan kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Ödemeler belli faiz oranları karşılığında taksitlendiriliyor ve bir çok ödeme kolaylığı sağlanarak tarafımıza sunuluyor. İki tarafta karşılıklı görüşerek mutabakat sağlıyor. Bildiğiniz üzere bankacılık sektör olarak çok geniş ve rekabet büyük. Bu durumda çeşitli kampanyalarla, görsel ve yazılı reklamlarla verdikleri hizmetleri tüketicinin aklına kazıyor bankalar. Böylelikle konuya biraz olsun vakıf olan potansiyel müşteri daha fazla bilgi almak için ilgili bankanın müşteri temsilcisiyle iletişime geçiyor.

İhtiyaç sahibi tüketici için, faizsiz kredi cümlesi altın değerinde. Ancak bankaların faizsiz kredi vermeleri, kredi masraflarındaki küçük oynamalarla mümkün olabilir. Her ne kadar faizsiz kredi adı altında bir terim söz konusu olsa da, bu bankaların bu işten fayda sağlamadığı anlamına gelmez. Dolayısıyla faizsiz kredi verdiğini iddia eden bir bankanın, duyurmuş olduğu kampanya masrafları iyi incelenmelidir. Hatta mümkünse diğer bankaların kredi faiz oranları ve masrafları ile karşılaştırılmalıdır. Bunun sebebi çıkacak olan toplam ödemenin diğer bankaların toplam ödemesinin altında olduğundan emin olmaktır.

İhtiyaç duyduğumuz krediyi çekerken mutlaka geniş bir araştırma içinde olmalı, faizsiz kredi verdiğini söyleyen bankalarla, diğer bankaların koşularını incelemeli, rakamsal bir kıyas içine girmeli ondan sonra kararımızı vermeliyiz. Faizsiz kredi verdiğini söyleyen bir banka elbette bunun arkasında durur ve bunu size sunduğu evraklarla destekler ancak, ödeme planına yansıtılmayan, küçük işlemler olarak size ödeme çıkabilir. Bu yüzden dosya masrafı adı altındaki işlemleri detaylı bir şekilde okuyup anlamalıyız ki yanılgıya düşmeyelim.Bir önceki yazımız olan Evlilik Kredisi Nasıl Alınır başlıklı makalemizde düğün kredisi, Evlilik Kredisi Nasıl Alınır ve Krediler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git