Farklı Eft Ücretleri

Bankalarla işi olmayan kişi sayısı çok azdır. Şehir dışında, ailesinden uzakta yaşayan öğrenciler harçlıklarını, çalışanlar ve emekliler maaşlarını bankalardan çekerler. Farklı bankalar arasında yapılan para transferlerine EFT denir. Bu nedenle para transferi yapacak kişi veya kurumlar için tüm bankaların EFT ücretleri önemlidir.  Aynı bankanın farklı şubesindeki hesaplar arasında yapılan para transferlerine ise havale adı verilir. Para bankadaki hesaba gelir ve genelde tamamı alınmaz. Çünkü hesaba gelen paranın gönderilmesi gereken yerler, yapılması gereken ödemeler vardır. Bankalar da bu konuda birbirleriyle kıyasıya rekabet içindedir. Bir yandan her işlemden daha fazla para kazanmak isterler, bir yandan da müşterilerini mutlu etmek isterler.

Hem daha fazla kar elde etmek, hem de müşterileri mutlu etmek için diğer bankalardan daha avantajlı hizmetler sunmak için bankacılar yoğun mesai harcarlar. Bankalar tarafından verilen tüm hizmetlerin bir bedeli vardır.  Bu bedel bazı müşterilerden tam alınır, bazılarından da hiç alınmayabilir. Hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı, havale ve EFT ücretleri değişkenlik gösterir. Genelde tüm bankaların EFT ücretleri birbirine yakındır. Açıklanan ücretler birbirine yakın olsa da müşteriden müşteriye değişkenlik gösterirler. Gişelerden yapılan işlemler en yüksek maliyetli işlemlerdir. Banka görevlisi sistem üzerinde gerekli bilgileri doldurarak işlemi yapar, bu da zaman alır. Bu nedenle bankalar gişe işlemlerinin sayısını azaltmaya çalışırlar. Müşterilerini internet ve telefon bankacılığı gibi hizmet kanallarına yönlendirirler.  En yüksek ücretli işlemler şubeden yapılanlardır. Telefonla yapılan işlemler biraz daha ucuzdur. En ucuz işlemler ise internet bankacılığıyla yapılan işlemlerdir.

Bireyler ve şirketlerin farklı ihtiyaçları vardır. Bazı bireyler yılda birkaç defa EFT işlemi yaparlar. Az işlem yaptıkları için bankalar bu kişilerden daha yüksek ücret alırlar. Bazı şirketler her gün yüzlerce EFT işlemi yaptıklarından, her işlem için ödenecek bedel toplamda büyük meblağlara ulaşabilir. Bu durumda hem bireyler hem de şirketler için tüm bankaların EFT ücretleri çok önemlidir.  Bankalar, çok sayıda işlem yapan müşterilerine özel indirimler yapar veya hiç ücret de almayabilir. Aynı banka ile ne kadar çok işlem yapılırsa maliyet de o kadar azalır.

 Etiketler:

Sayfa başına git