FİNDEKS Kredi Kayıt Bürosu

Finansal alanda son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlanan bir kavramda kredi notudur. Kişilerinin kredi notlarının düzenlenmesi amacı ile son zamanlarda yaygınlaşan FİNDEKS Kredi Kayıt Bürosu kişilerin finansal performanslarını kayıt altına alan bir kurumdur.

Finansal kurumlardan düzenli olarak alınan müşteri performansı raporları kurum tarafından kayıt altına alınmaktadır. Ve alınan bu kayıtlar kurum tarafından finansal puan tablolarına aktarılmaktadır. Belirli puan aralıkları ile kişilerin finansal performanslarını raporlayan kurum bu bilgileri hem bankaların hem de kişilerin bilgisine sunmaktadır. Bankaları yeni müşteri sözleşmelerinde bu kredi puanlarını dikkate almakta ve kişiler ile yapacakları anlaşmalara bu şekilde yön vermektedirler. Kişiler ise bankalardan herhangi bir ürün talebinde bulunmadan önce kredi notlarını sorgulayabilmekte ve finansal tahminlerde bulunabilmektedirler. Kredi notu şahısların bankalardan talep edecekleri kredi ve kredi kartlarının banka tarafından müşterilere kullandırıp, kullandırmamasında en önemli etkendir. Bankalar herhangi bir talepte ilk olarak müşterilerinin kredi notlarına bakarlar. Kişiler bankaların bireysel müşteri temsilcilerinden kredi notlarını öğrenebilmektedirler. Fakat günümüz insanların günlük hayat yoğunlukları ve uğraşmamak istememeleri nedeni ile daha kullanılabilir yöntemlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. FİNDEKS Kredi Kayıt Bürosu kişilere birçok seçenek ile kredi notlarını sorgulama olanağı sağlanmıştır. Bu olanaklardan biriside FİNDEKS kredi notu sorgulama olanağıdır. FİNDEKS kredi notu sorgulama işlemleri ile kredi notunu öğrenmek isteyen bireyler FİNDEKS kurumlarına birebir müracaat ederek kredi notlarını öğrenebilecekleri gibi FİNDEKS Kredi Kayıt kurumunun internet sitesi üzerinden de sorgulama yapabilmektedirler. Şahıslar FİNDEKS internet sitesi üzerinden kimlik bilgileri ile üyelik oluşturduktan sonra site içinde yer alan kredi notu sorgulama seçeneği ile istenilen bilgileri uygun şekilde doldurarak kredi notlarını öğrenebilmektedirler.

Kişiler FİNDEKS Kredi Kayıt Kurumu üzerinden yapacakları işlemlerde aktif olarak kullandıkları cep telefonu numaralarını sisteme kaydetmelidirler. Çünkü FİNDEKS kredi notu sistemi üzerinden kredi notu sorgulama işlemlerinde şahısların cep telefonlarına gönderilecek olan güvenlik şifreleri de istenmektedir. Tüm bu işlemler yapılıp sistem üzerinden kredi notu sorgulama işlemleri için tüm istenilen bilgilerinin girişini yapan şahıslar kredi notlarını ekranlarında görüntüleyebilmektedirler.

 Bir önceki yazımız olan Findeks Karekodlu Çek Sistemi başlıklı makalemizde Findeks çek Sistemi ve Karekodlu Çek Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sayfa başına git