FİNDEKS Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler?

Finansal yaşamın bir gerekliliği olarak ortaya çıkan kredi notu kişiler ve bankalar ile olan ilişkilerde önemli bir etkendir. Bu kadar önemli olan kredi notu kavramı son dönemlerde kişiler arasında da oldukça yaygın bir hal almıştır. Kredi notu bankaların müşteri değerlendirmelerinde belirleyici bir etkendir. Bankalar kişiler ile yapacakları anlaşmaların sonuçlarını kişilerin kredi notlarına göre belirlemektedirler.

Kredi notu kişilerin finansal performanslarını yansıtan puan tablolarıdır. Bu puan tabloları FİNDEKS Finansal Raporlama Kurumları tarafından finansal kurumlardan aylık düzenli olarak alınan bilgiler ile düzenlenmektedir. FİNDEKS kredi notu hakkında merak edilenler? Kredi notu kavramı oldukça yaygın bir kavram olduğu için artık herkesçe bilinmektedir. Ancak bilinen kavram hakkında merak edilen bazı noktalar vardır.

Bunlar kredi notlarının anlamları, kredi notu renkleri ve kredi notlarının nerelerden nasıl öğrenilebileceği gibi konulardır. Kredi notları kişilerin finansal performanslarının yansıtıldığı puan tablolarıdır. Ve belirli puan aralıkları kişilerin bankalarla yapmış oldukları anlaşmalar ne kadar uyduklarının göstergesidir. Kişiler bankalar ile olan anlaşmalarının şartlarına uymazlar is kredi notları bu durumdan negatif etkilenmektedir. Kişilerin bu durum sonucunda bankalar ile yeni yapacakları anlaşmalar olumsuz sonuçlanabilmektedir. FİNDEKS kredi notu hakkında merak edilenler? FİNDEKS kredi notu hakkında merak edilen bir diğer konu ise kredi renkleridir. Kredi renkleri belirli puan aralıklarının renkler ile sınıflandırılmasıdır.

Belirli puan aralıkları düşükten yükseğe doğru üç ana renk ile sınıflandırılmaktadır. Kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere ve artık son dönemlerde bankalar kredi notlarından çok kişilerin kredi renklerine dikkat etmektedirler. Bu nedenle artık bankalar ile anlaşma yapma düşüncesinde olan bireylerinde bankalara herhangi bir talepte bulunmadan önce kredi renklerini sorgulamaları önerilmektedir. Kişiler kredi notlarını, kredi renklerini ve daha birçok finansal bilgileri FİNDEKS internet sitesi üzerinden sorgulayabilmektedirler. Kişilerin bu bilgileri sorgulamak için FİNDEKS internet sitesine üyelik yapmaları yeterlidir. Kişiler gerekli bilgi formlarını doldurarak FİNDEKS üzerinden üyelik oluşturabilirler. Üye bireyler site üzerinden istedikleri bilgilere kolayca ulaşabilir ve bu ulaştıkları bilgilerin dökümlerini çıktı olarak alabilirler.

 Bir önceki yazımız olan Başkasının Findeksini Öğrenme başlıklı makalemizde Findeks hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git