Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Daha önce herhangi bir bankayla kredi işlemi yapmış olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ulusal bir veritabanında kaydı bulunmaktadır. Bu kayıt kredi notu olarak bilinir. Bankalar ve finans kuruluşları kendilerine yapılan kredi kartı başvurularını değerlendirirken bu notu baz alırlar. Her bankanın ayrı değerlendirme kriterleri olmasına rağmen kredi notu bütün bankalar ve finans kuruluşları için geçerli bir kıstastır.

Kredi alabilmeniz için merkezi veritabanında kayıtlı olan kredi notunuzun belli ölçülerde olması gerekir. Ancak notunuz ne kadar yüksek ise kredi alma şansınız o kadar artacaktır. Bankalar, kredi veya kart borcunu ödemeyen, ödemelerde düzensizlik gösteren kişileri Merkez Bankası’na ihbar ederler ve bu kişiler kara listede yer alır. Fakat Findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır öğrenerek buradan çıkacak bir strateji geliştirebilirsiniz.

Eğer kişisel işleriniz veya ticari girişimleriniz için bir kredi almak istiyorsanız önce bankanın gözünde güvenilir bir profil çizmeniz gerekir. Nitekim verilen borçları tahsil edememek bankalar için büyük bir problem olmaktadır ve doğal olarak kredi başvurusunda bulunan kişilerin bu borçlarını zamanında ödeyebileceklerini taahhüt etmelerini isterler. Bu yüzden kart başvurusundan önce yapmanız gereken ilk şey kredi notunuzun yeterli olduğundan emin olmaktır.

Kredi notunu öğrenmek için ise Findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır araştırmanız gerekir. Bu işlemi yapmak oldukça kolaydır. Findeks’in resmi web sitesine girdiğinizde karşınıza “Findeks kredi notunu anında öğren” şeklinde bir seçenek çıkacaktır. Bu seçeneğe tıkladığınızda karşınıza çıkan formu doldurmanız gerekir. Cep telefonunuza gelen kısa mesajdaki kodu ekranda belirtilen yere yazdığınızda kredi notunuz son birkaç ayın grafikleriyle birlikte karşınıza çıkacaktır. Kredi başvurusu yapmadan önce bu verileri mutlaka edinmeli ve notunuzu yükseltmeye çalışmalısınız.

Kredi notunuzu yükseltmenin birçok yolu vardır. Örneğin faturalarınızı ve diğer ödemelerinizi banka hesabınız üzerinden yapmak kredi notunuzu arttıracaktır. Hesapta görülen hareketlilik bankanın veritabanına işleyecek ve sicilinizi olumlu yönde etkileyecektir. Bu tür yöntemlerle kara listeden çıkmak bile mümkündür. Bu bakımdan başvurulardan önce kredi notunuzu mutlaka öğrenmeniz gerekir. Findeks sitesinden öğrenebileceğiniz gibi SMS yoluyla da öğrenebilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Banka Kredi Sicili Sorgulama başlıklı makalemizde Kredi ve kredi sicili hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git