Findeks Kredi Notu Uyarı Sistemi

Finansal hayatın düzenlenmesinde önemli bir kavram olan findeks kredi notu uyarı sistemi kişiler arasında son zamanlarca yaygınlaşmış bir konudur. Kişilerin bankalar ile olan ilişkileri sonucunda anlaşmalarda göstermiş oldukları performansları ile belirlenen kredi notları kişilerin hem geçmiş finansal durumlarını hem de güncel finansal durumlarını yansıtan bir niteliktedir.

Kredi notları findeks Finansal raporlama kurumları ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından finansal kurumlardan aylık olarak toplanan verilerin düzenlenmesiyle oluşturulmaktadır. Veriler finansal kurumlardan her ay düzenli olarak alınmaktadır. Ve alınan veriler finansal tablolara aktarılarak kişilerin finansal performans tabloları oluşturulur.

Belirlenen finansal puan aralıkları kişilerin bankalar ile yapacakları finansal anlaşmalarında belirleyici faktör olarak kullanılmaktadır. Bankların en çok dikkat ettikleri müşteri özelliklerini oluşturmaktadır. Findeks tarafından kişilere sunulan çeşitli olanaklar vardır. Bunlar kişilerin kredi notlarını sorgulayabilme imkânları, kişilerin finansal hayatlarını düzenleyebilmeleri adına findeks tarafından sunulan paketler ve Findeks  kredi notu uyarı sistemi gibi hizmetlerdir. Burada findeks tarafından kişilere sunulan hizmetlerden biri olan kredi notu uyarı sitemini açıklayacağız. Findeks kredi notu uyarı sitemi;  kişilere bilgi dâhilinde veya dışında gerçekleşebilecek önemli değişiklikler hakkında bilgi vermektedir. Bilgi dâhilinde bile olsa gözden kaçabilecek olan önemli finansal değişimlerin takip edilebilmesi için sunulan bir hizmettir.

Finansal durumun önemli göstergeleri olan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ait limit ve borç bilgilerinde gerçekleşen değişiklikleri ve yapılan yeni kredili ürün başvuruları ile ödeme gecikmelerini aylık olarak ileten hizmet olarak da adlandırılabilen bu hizmet findeks tarafından sunulan hizmetlerden biridir. Kişilerin finansal hayatları adına önemli olan findeks  kredi notu kişilerin bankalar ile yapacakları anlaşmalarda belirleyici niteliktedir. Çünkü findeks kredi notları kişilerin bankalar ile olan önce ki anlaşmalarını yansıtmaktadır. Bankalar kişilerin kredi notlarına bakarak anlaşmalarda ne kadar olumlu bir müşteri olacağını araştırırlar. Kredi notları düşük olan kişiler bankaların anlaşmalarda çok tercih ettikleri müşteriler değillerdir. Bu nedenle bankalar kredi notu müşteriler ile anlaşmalara daha sıcak bakmaktadır. Bu nedenle kredi notu finansal açıdan önemli kavramdır.

 

 

 

 



Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Nasıl Sorgulanır? başlıklı makalemizde Findeks hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git